Süt Kreması Yerine Ne Kullanılır?

Süt Kreması Yerine Ne Kullanılır?

Süt kreması yerine ne kullanılır en merak edilen sorulardan birisidir. Süt kreması günümüzde mutfakların vazgeçilmez tatlarından birisi haline gelmiştir. Süt kremasını birçok tatlı ve yemek tarifi için de kullanabilirsiniz. Yemekleri ve tatlıları bambaşka bir lezzet haline getiren süt kremasının olmadığı yerlerde ise daha farklı lezzetler ile aynı tadı yakalamanız mümkün olacaktır.

Süt kremasını dilerseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde bulunan malzemeler ile kolayca hazırlayabileceğiniz süt kremasını hem soslarda hem de tatlılarda ek bir lezzet olarak kullanmanız mümkün olacaktır.

Süt Kreması Yerine Ne Kullanılabilir?

Tatlı ve yemekleriniz için süt kreması kullanımı yapmayı çok seviyor olabilirsiniz. Yemeklerin tadını bambaşka bir hale getiren özel süt kremasını evde kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır marketlerden de satın alabilirsiniz. Süt kremasının olmadığı zamanlarda evde bulunan süt ve yoğurt ile krema yerine geçecek özel bir tat yakalamanız mümkün olacaktır. Süt ve yoğurdu karıştırarak süt kreması ile aynı lezzeti yaklamanız mümkün bir hale gelecektir.

Süt kreması yerine geçecek ve aynı lezzeti yakalayacağınız en önemli tat süt ve yoğurt karışımı olacaktır. Bu basit olan tarifi uygulayarak aynı tadı kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz.

Ev Yapımı Süt Kreması Tarifi

Gerekli malzemeler:

  • 400 gram süt kaymağı
  • Bir miktar çiğ süt

Nasıl yapılır?

  • Öncelikle çiğ sütü orta boy bir tencerenin içine alın. Daha sonra orta ateşte kaynatmaya başlayın.
  • Sonrasında kaynayan sütü üzeri kabuk bağlayana kadar bekleyin.
  • İyice kaynamış olan sütü ocaktan alın ve daha sonra üzerini kapatarak bir gece boyunca dinlendirin.
  • Diğer gün beklettikten sonra sütün üzerinde bulunan kaymakların alın. Elde edilen bu süt kaymaklarını biriktirin ve derin dondurucu içinde muhafaza edin.
  • Süt kremasını hazırlamak için ise biriktirdiğiniz tüm süt kaymaklarını bir tencere içine alın ve mikser ile orta derecede hepsini çırpın.
  • Çırpılan kremanın yumuşaklığını kaybetmesi ve sert bir hale gelmesi gereklidir. Pürüzsüz bir hale gelene kadar kremayı çırpmaya devam edin ve sonra bırakın.
  • Elde edilen süt kremasını taze bir şekilde tüketmek için ağzı kapalı bir kabın içinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Süt Kreması Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Süt kreması yapmak oldukça basit bir lezzettir. Süt kremasını yapabilmek için çiğ süt ve bir miktar süt kaymağı olması yeterli olacaktır. Sütün belirli bir miktar kaynatılması ile birlikte ise sürekli olarak süt kaymağı elde etmek mümkün olacaktır.

Süt kreması yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunur. Bunlardan en önemlisi süt kaymağının tazeliğini korumasıdır. Süt kaymağını taze ve sağlıklı bir biçimde tüketebilmek için mutlaka birkaç gün içinde tüketmek gerekir. Daha fazla bekletilen süt kaymakları kısa süre içinde bozulacağı için tüketimi tavsiye edilmemektedir. Toplanan süt kaymaklarının da derin dondurucuda saklanması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ