Cam Sürahi Nasıl Temizlenir?

Cam Sürahi Nasıl Temizlenir?

Cam sürahiler evlerde sıkça kullanılan eşyalardır. Çok sık kullanılmasından dolayı cam sürahiler kolayca kirlenebilir ya da tozlanabilir. Özelikle sürekli içerisinde su bulunmasından dolayı cam sürahilerde su lekesi ve kireç lekesinin oluşumu sık sık gözlenmektedir.

Oluşan su lekeleri ve kireç lekeleri çoğu zaman sürahi temiz dahi olsa pis görünür. Bu sebeple su ve kireç lekelerini temizlemek çok önemlidir.

1-)Tuz ve Sirke Kullanın

Tuz ve sirke özellikle sürahide oluşan sudan kaynaklı tortu ve kireçlerin giderilmesinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Bir litre su içerisine 1 çorba kaşığı sirke koyunuz ve içerisine bir miktar tuz ilave edin. Bu karışımı temizlemek istediğiniz sürahi içerisine koyunuz ve güzelce çalkalayınız.

Bu işlemi sürahide bulunan tortu ve kireç miktarına bağlı olarak birden fazla kez yapabilirsiniz. Bu işlem sonrasında sürahiyi bol su ile durulamayı unutmayınız.

2-)Limon Tuzu Kullanın

Limon tuzu özellikle kireç lekelerinin giderilmesi için etkili bir yöntemdir. Limon tuzu kullanarak kireçlerden hem kolaylıkla kurtulabilirsiniz hem de kimyasal bir madde kullanmadığınız için gönül rahatlığıyla sürahiden suyunuzu içebilirsiniz.

Limon tuzunu sürahi içerisine koyunuz ve üzerine kaynamakta olan sudan ilave ediniz. Bu şekilde bir süre bekleyerek limon tuzunun sıcak su yardımıyla kireçleri çözmesini sağlayınız.
Bazı uzun süredir temizlenmeyen sürahilerde limon tuzu tek seferde yeterli etkiyi göstermeyebilir. Böyle bir durumda işlemi birkaç kez daha tekrar etmeniz gerekli olabilir.

3-)Su ve Gazete Kağıdı

Sürahilerde ayrıca önemli olan konu parlaklıktır. Evde yapacağınız çok kolay bir yöntem ile parlak sürahilere sahip olmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken sürahinin içerisine bir miktar su ve bir miktar parçalanmış gazete kağıdı ilave etmek. Sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ