Toprak Güveç Kokusu Nasıl Giderilir?

Toprak Güveç Kokusu Nasıl Giderilir?

Toprak güveçte yapılan yemeklerin lezzeti ve kokusu her zaman daha güzel ve farklı olmuştur. Tabii bu durum yeni alınan güveçler için geçerli değildir. Yeni alınan toprak güveçlerde lezzetli yemeklerin yapılabilmesi için öncelikli olarak bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir.

Toprak güveçlerde yemek yapmadan önce öncelikli olarak her tarafının yağlanması ve bir sefere mahsus olmak üzere bu şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Bu durum toprak güvecin çatlamasını önler aynı zamanda ilk seferde oluşabilecek kokuların önüne geçmiş olur.

Toprak güveçte yemek yapılması bazen hayal edildiği gibi güzel sonuçlanamaz. Tencere hoş olmayacak şekilde kokabilir. Böyle bir durumda kişi aşağıdaki adımları uygulamalıdır. Bu durumla karşılaşmadan önce de bu adımları uygulamanız sizin için daha pratik ve faydalı olabilir.

1-) Toprak Güveci Mutlaka Yıkayın

Toprak güveci yıkamadan kesinlikle pişirme işlemi yapmayınız. Burada yıkarken genellikle sabun kullanın. Sabun dışındaki kimyasal maddelerin arındırılması daha zordur aynı zamanda az miktarda da olsa toprağa geçmektedir. Bu durum tencere ateş ile bir araya geldiğinde kötü kokuların yayılmasına sebep olabilir.

2-) Tabanına Koruyucu Bir Katman Yapın

Güvecin genellikle tabanı en yoğun olarak güveç kokusunun ve tadının alındığı kısımdır. Bu kokuyu ve tadı sevmeyen kişiler için toprak güvecin en alt kısmına koruyucu bir tabaka yapılabilir. Bu işlem yenilebilir yapraklar ile ya da benzeri sebzeler ile uygulanabilir.

En alt kısımdaki yerden güveç kokusunun ve tadının yayılmasını engellemek istiyorsanız, yemeği pişirdikten sonra başka bir kaba aktarma yapın. Bu işlemi yaparken en alt katmanı almamaya özen gösterin.

3-)Pişirme Süresine Dikkat Edin

Toprak güveçlerin kokmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi de pişirilme süresine dikkat edilmemesidir. Pişirilme süresinin aşılması toprak kabın yanmasına sebep olur. Yüksek ateş ile toprak içerisindeki bazı maddeler açığa çıkabilir, kötü koku yapabilir ve yemeğe karışabilir. Bu durumu önlemek için her yemeğin toprak güveç içerisindeki pişirilme süresine muhakkak dikkat edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ