Tozlanmış Kitaplar Nasıl Temizlenir?

Tozlanmış Kitaplar Nasıl Temizlenir?

Büyük bir kütüphaneniz varsa tozlanmış kitaplar nasıl temizlenir ipuçları ile kitaplarınızın temiz ve düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz. Kitap okuyan her insan için gözü gibi baktığı kitaplarının yeri çok başkadır. Kitap okumaya seven insanlar kitaplarını çok büyük bir özen içinde kullanır ve saklar.

Kitapların saklanması için en ideal yer ise büyük kitaplıklar olacaktır. Kitap okumayı süreklilik haline getirdiyseniz ve çok fazla kitap sahibi iseniz evinizin küçük bir bölümünü kütüphane haline getirebilir ve kitaplarınızın tamamını bu özel alan içinde muhafaza edebilirsiniz. Evinizde fazla olan küçük bir oda ya da kiler kütüphane kurmak için ideal bir alan olacaktır. Kitapların sık sık temizlenmesi ve tozunun alınması kitapları ilk günkü kadar yeni yapacaktır.

Kitapların Tozu Nasıl Alınır?

  • Kitaplarınızı temizlemek için öncelikle buna uygun temizlik araçları edinmelisiniz. Su emilimi güçlü olan ve su lekesi bırakmayan mikrofiber bezler kitap temizliği için ideal bir temizlik ürünü olacaktır. Bunun yerine normal bir kurulama bezi de kullanabilirsiniz.
  • Kullanacağınız temizlik bezini kitapların tozunu almadan hemen önce hafifçe ıslatın ve suyunu sıkın. Bezin çok hafif nemli olması ve suyunu damlatmaması gereklidir. Fazla sulandırılan bezler kitaplar üzerinde su lekesi bırakacak ve kitapların yapraklarına zarar verecektir.
  • Kitaplarınızın tozunu almak için kitaplarınızın olduğu bölgeye gidin ve tüm kitaplarınızı yere indirin. Halınızın toz olmaması için kitapları indirmeden önce halıyı oradan kaldırmanız uygun bir davranış olacaktır.
  • Odadaki tüm kitapları indirdikten sonra kitaplığınız üzerinde yer alan süs, biblo vb. tüm eşyaları da kaldırın ve kitaplığınızın tozunu alın. Kitaplık tozu alırken hafif ıslak bir mikrofiber kullanımı yapmanız önerilmektedir.
  • Kitaplığın tozunu aldıktan ve kurumasını bekledikten sonra kitaplarınızın tozunu almaya başlayabilirsiniz.
  • Kitapları tek tek elinize alın ve tüm yüzeyini hafif nemli bez ile silin. Sonrasında ise kitaplığın temiz raflarına yerleştirin.
  • Tüm kitaplarınızı bu şekilde temizledikten sonra kitaplık raflarına geri dizebilirsiniz. En son olarak ise süs eşyası, biblo vb. araçlarınızı kitaplığa dizerek toz alma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Kitapları Temizlerken Dikkat Edilecek Noktalar

Kitaplar herkesin en özel eşyalarıdır. Kitap okurken çoğu kişi kitap satırlarını çizer ve kitapların arasına çeşitli notlar koyar. Kitapları temizlerken bu notların kullanımına dikkat etmek, notları kaybetmemek ve aynı biçimde bırakmak oldukça önemli bir konudur. Kitapları temizlerken dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise kimyasal madde kullanımı yapılmamasıdır. Kitaplara çeşitli zararlar veren kimyasal madde kullanımı yerine hafif ıslak bez kullanımı yapmak yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ