Tulum Peyniri Buzlukta Saklanır mı?

Tulum Peyniri Buzlukta Saklanır mı?

Erzincan ve erzurum bölgelerinin yöresel bir peynir çeşidi olan tulum peyniri; peynir müptelalarının vazgeçilmez peyniridir. İçeriğindeki yüksek protein ve vitamin değerleri sayesinde insan vücudu için adeta bir şifa deposudur diyebiliriz.

Sert bir yapıda olan tulum peynirinin muhafaza etmesi kolay olduğu için de çokça tercih edilmektedir. İster saklama kabında isterseniz de kendi poşetinde ağzı kapalı bir şekilde gönül rahatlığıyla buzdolabında saklayabilirsiniz.

Tulum peyniri seven kişilerden en çok gelen soruların başında; “tulum peyniri buzlukta saklanır mı?” sorusu gelmektedir. Gelin bu soruyu detaylıca cevaplayalım.

Tulum Peyniri Buzlukta Saklanır mı?

Tulum peynirinin buzlukta veya derin dondurucuda saklaması tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise; tulum peyniri ürünlerinin ısı değişimine uğraması halinde peynirde küflenmelerin meydana gelmesidir. Bu yüzden tulum peynirini oda sıcaklığında beklememeniz tavsiye edilir. Güneş ışığı almayan, karanlık ve serin alanlarda tulum peynirini muhafaza edebilir ve uzunca süre bu sayede saklayabilirsiniz.

Peyniri Uzun Süre Muhafaza Edebilmenizi Sağlayacak 3 Yöntem

1-)Son Kullanma Tarihine Bakın

Peyniri uzun süre muhafaza etmek; ilk olarak marketten başlıyor. Alışveriş esnasında peyniri alırken, kesinlikle son tüketim tarihine bakmalısınız.

2-)Havlu Peçeteye Sarın

Peynirinizi önce havlu peçeteye sarın ve ardından buzdolabı poşetine yerleştirin. Havlu peçete sayesinde peynirin hava ile teması tamamen kesilecek, bozulmanın önüne geçilmiş olacaktır.

3-)Buzdolabının Isı Ayarına Dikkat Edin!

Peynirinizi buzdolabında 2 ila 4 derece arası bir ısıda muhafaza etmeniz gerekmektedir.

Tulum Peynirini Doğru Saklama Yöntemi Nedir?

Tulum peyniri genellikle kalıp şeklinde satılır. Şayet tulum peynirini kalıp halinde aldıysanız, bir parçasını keserek hava almayan bir kabın içerisine koyabilirsiniz. Kabın hava almaması için kapağının kilitlenebilir özellikle olmasına dikkat ediniz.

Muhafaza etmek istediğiniz peyniri, temiz ve pamuklu bir bez yardımıyla beze iyice sarın. Böylelikle peyniri rutubet ve nemden korumuş olursunuz. Aynı zamanda peynir bu sayede hava almayacağı için de küflenmesinin önüne geçmiş olacaksınız. Son olarak da beze sardığınız tulum peynirini; naylon poşete veya saklama kabına yerleştirip, buzdolabınızda gönül rahatlığıyla temin edebilirsiniz.

Tulum Peynirinin Faydaları Nelerdir?

Tulum peynirini saklama yöntemlerini detaylıca ele aldıktan sonra gelin tulum peynirinin faydalarını inceleyelim.

1-)Kemik Sağlığını Koruyucudur

İçeriğindeki yüksek protein sayesinde tulum peyniri; kemik sağlığımızı koruyarak ilerleyen yaşlarda kemik hastalıklarının oluşmasına engel olucudur.

2-)Ağız İçindeki Bakterileri Temizleyicidir

Tulum peyniri; diğer peynirlerde olduğu gibi hatta diğer süt ürünlerinde olduğu gibi ağzımızın içindeki bakterileri yok edici bir etkiye sahiptir. Bu sayede ağız ve diş sağlığımızı koruyucu bir etki gösterir.

3-)Bağırsakların Çalışmasını Tetikleyicidir

Tulum peyniri bağırsakların çalışmasını tetikleyerek, sindirim sistemimizi düzenleyici bir etki yaratır. Bu sayede oluşabilecek mide ve bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçmiş olur.

4-)Bağışıklık Sistemini Güçlendiricidir

Günde belirli bir oranda tulum peyniri tüketmek; bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzu koruyucu bir etki yaratır. Bu yüzden düzenli olarak tulum peyniri tüketmek, hastalıklara karşı bizi koruyacaktır.

5-)Kan Değerlerini Yükseltici Etkiye Sahiptir

Tulum peyniri içeriğindeki bol miktarda bulunan B vitamini sayesinde, vücuttaki kan değerlerini yükseltir. Özellikle kansızlık problemi olan kişilere, doktorlar ve uzmanlar tarafından düzenli olarak tulum peyniri tüketmeleri tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ