Turşu Nasıl Kurulur? Püf Noktaları Nelerdir?

Turşu Nasıl Kurulur? Püf Noktaları Nelerdir?

Turşu kurarken bilhassa dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmediğinde ise yapılan turşularda çoğu zaman tadında veya görüntüsünde problem yaşanabilir. Bu yazımızda sizlere turşu kurarken kullanabileceğiniz püf noktalardan bahsedeceğiz. Fazla uzatmadan, aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Turşu Nasıl Kurulur? Püf Noktaları Nelerdir?

  1. Turşu kurarken daima taze, diri sebzeler seçmeniz gerekmektedir. Yumuşamaya başlamış ya da zedelenmiş sebze veya meyveler seçmeniz, turşunun yumuşak olmasına sebep olacaktır. Turşu genelde sert olarak tercih edildiği için, yumuşak olması durumunda tüketilmesi de güç hale gelecektir.
  2. Turşu öncesi sebzelerinizi yıkamanız ve kurulamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise bu sebzelerin üzerinde iğne ile küçük delikler açarak, turşu suyunun sebzelerin her alanına işlemesini ve daha kolay kurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra da sebzelerinizi kavanoza yerleştirmeye başlayabilirsiniz.
  3. Turşu için her zaman cam kavanoz tercih etmenizi öneririz. Plastik şişelerde de kurulabilir fakat cam, daima gıdalarınızı saklayabileceğiniz en sağlıklı ürünlerdir.
  4. Turşuda tuzun cinsi ve dozu da oldukça önemlidir. Hatta en önemli püf noktası diyebiliriz. Çünkü tuzun az olması durumunda salatalığınız direkt olarak eriyecektir, fazla olması durumunda ise aşırı tuzlu olduğundan tüketmek zorlaşacaktır. Kullandığınız tuzun cinsi de muhakkak iri kaya tuzu olmalıdır. İri kaya tuzu kullanımında tuzun dozunu ayarlamak da oldukça kolaydır.
  5. Turşu yapılırken sebzeler bekletildiği için doğru malzemeler kullanılmadığında aslında bakteri biriktirmesine izin vermiş oluruz. Mesela buna en iyi örnek musluk sularıdır. Her ne kadar musluk sularının temiz olduğunu düşünseniz de, eğer içmiyorsanız o su yeterince temiz değildir. Bu yüzden turşularınızı kesinlikle musluk suyundan yapmamanızı öneririz. Bunun yerine kaynatılmış ve soğutulmuş içme suyu kullanmanız, turşunuzun lezzetli olmasını büyük oranda etkileyecektir.
  6. 5 litre su içerisine 1 litre sirke, 1,5 baş sarımsak ekleyecek şekilde yazdığımız bu ölçüden kendi ölçünüzü ayarlamalısınız. Sarımsakları mümkünse sebzelerin arasına sıkıştırırsanız turşunun daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.
  7. Son olarak kavanozun kapağını sıkıca kapatarak, güneş almayan ve serin bir yerde olmasını bekleyebilirsiniz. Bu esnada her gün en az 1 kez kavanozu sallamanızı öneririz.

Turşu Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Turşunuz yaptınız, çok güzel oldu. Peki bu turşuyu nasıl muhafaza edeceksiniz? Aslında cevap oldukça basit. Yaparken nasıl ki serin, güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettik, yine aynı şekilde muhafaza edebiliriz. Özellikle büyük bidon turşuları açıldıktan sonra buzdolabında saklamak oldukça zor olacağından, ana kavanozu bu şekilde saklayabilir ve tüketeceğiniz kısmı porsiyon olarak ayırdıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Turşu, doğru bir şekilde muhafaza edilmemesi durumunda çabuk bozulmaktadır. Hava ile uzun süre temas etmesi de bu yüzden zararlıdır. Sizde turşunuzun kapağını uzun süre açık tutmamalısınız. Böylelikle bozulma sürecini hızlandırmamış olursunuz.

NOT:
Turşu çok severek tüketilen bir gıda olsa da, aşırıya kaçıldığında sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu yüzden turşu tükettikten sonra daima bol su içmenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ