Yoğurt En İyi Hangi Kapta Mayalanır?

Yoğurt En İyi Hangi Kapta Mayalanır?

Yoğurt mayalarken önemli olarak bahsedebileceğimiz konulardan biri de yoğurdun neyde mayalandığıdır. Büyüklerimiz, annelerimiz yoğurdu genelde derin çelik tencere içinde mayalamaktadır. Fakat günümüzde hemen hemen neredeyse her kap içerisinde mayalanabilmektedir.

Yoğurt En İyi Hangi Kapta Mayalanır?

Yoğurt mayalarken kullanabileceğiniz en ideal kaplar toprak kaplardır. Yani çömlek diğer adı ile güveç kaplardır. Bu kaplar da mayalanmış yoğurt hem daha doğal, hem daha lezzetli olabilmektedir. Bunun dışında cam da kullanabilirsiniz fakat elimizin altında kolayca bulabileceğimiz en kolay alternatif çelik tencerelerdir. Özellikle fazla miktarda yoğurt mayalayacaksanız, çelik tencereler bu konuda oldukça idealdir.

Yoğurt, günümüzde tüketmiş olduğumuz her gıda gibi içerisine belli koruyucu maddeler eklenerek bizlere sunulmaktadır. Bu durumdan hoşnut olmayan, daha doğal bir şekilde yoğurdunu tüketmek isteyen bireyler ise yoğurdu evlerinde hazırlamaya başlamışlardır. Böylece maliyet olarak daha az olduğu gibi doğal ve lezzetli bir gıda elde etmiş oluyoruz.

Yoğurt, süt kullanılarak yapılan bir gıda olduğu için dikkatli saklama koşulları sağlanmadığında bakteri üretmeye elverişli bir gıdadır. Bu koşulların başında ise yoğurdun saklandığı kap gelmektedir. Bu yüzden yoğurdu yaparken bilhassa plastik ürünler tercih etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Yoğurt Yaparken Uygulanabilecek Püf Noktalar

  • Süt kaynadıktan sonra altını hemen kapatmamalısınız. Süt kaynamaya başladıktan sonra bir süre yani 10 dakika kadar taşmasını engellemek için sütün başında olmalısınız. Daha sonrasında sütünüzü kısık ateşe alın ve biriken kaymağını çok dağıtmadan sütün kenarından soktuğunuz kaşık ile dikkatli bir şekilde sütünüzü karıştırın. Sonrasında altını kapatabilirsiniz.
  • Mayalama işleminde de yine mayanızı koyduktan sonra yoğurdunuzu karıştırırken oldukça dikkatli olmalısınız. Kenarında kaşığı sokarak kibarca karıştırın. Mümkün olduğunca üst tabaka bu karıştırma işleminden etkilenmemelidir. Eğer tencerenizin dibi tutmuş ise o zaman sütü başka bir kaba almanız daha doğru olacaktır.
  • Sütü mayalarken belli bir sıcaklıkta kalması gerektiğini unutmamalısınız. Mayalandıktan sonra mümkün olduğunca kabın etrafını sarmanız gerekmektedir. İçerisindeki ısı birden değil, daha az aralıklarla dağılmalıdır.
  • Yoğurt mayalandıktan sonra yaklaşık olarak 5 saat kadar iyice sarılmış bir şekilde bekletilmelidir. Bu bekletmenin sonunda ise yoğurdu buzdolabına yerleştirebilirsiniz. Fakat yoğurdun çok sık kapağının kaldırılmaması ve hava alır vaziyette uzun süre bekletilmemesine dikkat etmelisiniz.

Yoğurt Saklarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Söylemiş olduğumuz gibi, bakteri üretmeye müsaittir ve bakteri üretmesi sonucunda yoğurt bozulmaktadır. Bu yüzden hava almamasına dikkat etmeli ve sürekli olarak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığında beklemiş kapalı yoğurt da aynı şekilde ekşimeye ve bozulmaya başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ