5 Kilo Turşuya Ne Kadar Sirke ve Tuz Konur?

5 Kilo Turşuya Ne Kadar Sirke ve Tuz Konur?

Turşu yaparken kullandığınız sirke, limon ve tuz gibi malzemelerin ölçüleri oldukça önemlidir. Ölçüyü fazla kaçırmanız veya az tutmanız sonucunda turşu tüketilmesi imkansız hale gelebiliyor. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor? Sizin için bazı önerilerimiz var. 😊

5 Kilo Turşuya Ne Kadar Sirke Ve Tuz Konur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, turşu her ne kadar kolay yapılırmış gibi gözüküyor olsa da aslında en önemli ve en dikkat edilmesi gereken kısım kullandığınız malzemenin ölçüsüdür. Çünkü bazı durumlarda turşu eriyebiliyor veya çiğ kalabiliyor. Öncelikle belirtelim, daha önce turşu yapmadıysanız ve bu sizin için bir ilk olacaksa, her zaman daha önce denenmiş ölçüleri kullanmalısınız. Konumuza dönecek olursak, 5 kiloluk bir turşu için yaklaşık olarak 1 çay bardağı kadar sirke kullanabilirsiniz. Eğer sirke sizi rahatsız etmiyorsa bu ölçüyü 1,5 çay bardağı da yapabilirsiniz. Yine 1 çay bardağı kadar tuz kullanmanız 5 kilo için yeterli olacaktır.

Turşu yaparken limon tuzu kullanmak, bilhassa turşunun ağızda bırakacağı mayhoşluk için önemlidir. Bu yüzden iri olan limon tuzundan 5 veya 6 adet kullanabilirsiniz.

Turşu Yaparken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turşu bazı sebzelerin bir nevi salamura edilmesi ile meydana gelir. Yapmak kolay gibi gözükse de bazı önemli noktalara dikkat edilmediğinde maalesef turşu da istediğimiz gibi olmayabiliyor. Biz sizin için bilhassa dikkat etmeniz gereken kısımlardan da kısaca bahsetmek istedik.

  • Turşu yapımında dikkat edilecek en önemli nokta kullanılan sebzenin tazeliğidir. Daha çok kışın tüketilen bir besin olduğu için turşuyu genellikle yaz sebzelerinden yaparız fakat aslında her bir sebzenin neredeyse turşusu yapılabilir. Burada turşusunu kuracağınız sebzenin mevsiminde ve taze olması oldukça önemlidir. Yine bu sebzeyi seçerken çürük veya yumuşamış olmasından kaçınmalısınız.
  • Turşuyu bekleyerek olan bir gıda olduğundan, turşuyu kurduğunuz bidon veya kavanoz burada önemli bir rol oynuyor. Bizce, turşuyu kurarken plastik kullanmaktan kaçınmalısınız. Cam, sağlık için her zaman en iyisidir.
  • Turşu kurulacak kabın temizliği ve en az kap kadar sebzelerin temizliği de çok önemlidir. Bu yüzden sebzeleri yıkayıp kuruladıktan sonra kabın temiz olduğundan da emin olmalısınız.
  • Turşu, biraz önce de söylediğimiz gibi bekleyerek tüketilecek hale gelen bir gıdadır. Bu yüzden aslında dikkat edilmediğinde bakteri üretmeye de müsait bir haldedir. Günümüzde musluklarımızdan akan sular her zaman hijyenik olmadığından turşuyu bu suyla yapmak sağlığı ciddi anlamda riske atabiliyor. Bu yüzden turşu kurarken her zaman içme suyu kullanmanızı öneriyoruz.
  • Turşuyu yaptıktan sonra güneş ışığından korumayı unutmamalısınız. Hatta mümkünse karanlık, serin ve rutubet olmayan bir ortamda turşuyu muhafaza etmeniz turşunun istediğiniz gibi olmasını sağlayacak büyük bir etkendir.
  • Turşu olmaya başladığında üstünde beyaz bir tabaka da meydana gelmeye başlar. Bu tabaka turşunun tüketim süresini kısarak daha çabuk bozulmasına neden olabiliyor. Bu yüzden bu tabakayı da almanızı öneriyoruz.
  • Turşuyu dik bir şekilde muhafaza etmeye özen gösterin. Hava alması, turşunun olmasını engelleyeceğinden, hava ile temasının kesinlikle kesilmiş olması gerekmektedir.

Turşum Erimiş Ne Yapmalıyım?

Maalesef erimiş olan turşu için yapılacak hiçbir şey yoktur. Eğer içerisinde daha sert kalmış ya da tüketilebilecek durumda olanlar varsa diyelim, onları kesinlikle ayırmalısınız ve mümkün olduğu en kısa sürede tüketmeye özen göstermelisiniz.

Turşu esasen kütür kütür diye tabir ettiğimiz kıvamda olmalıdır. Bu yüzden genellikle malzemeden kaynaklanan erime gibi bir durumla karşılaşılabilir. Siz mümkün olduğunca denenmiş ölçülerden uzaklaşmayın deriz, böylece yapacağınız turşunun yenmeme riski daha az ölçüde olur. 😊

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ