Elektrik Kesilince Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir?

Elektrik Kesilince Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir?

Elektrik kesildikten sonra gıdaların bozulmasından dolayı meydana gelen kokunun gitmesini sağlamak için aslında yapılabilecek en mantıklı işlem buzdolabının komple temizlenmesi olacaktır. Böylece bozuk olan gıdalardan dolayı dolap içinde oluşan bakteriler yüzünden diğer yiyeceklerin bozulmasını da engellemiş olursunuz.

Elektrik Kesilince Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir?

Uzun süre meydana gelen elektrik kesintilerinden sonra buzdolabı içinde bulunan bazı gıdalar direkt olarak bakteri üretmeye ve doğal olarak bozulmaya başlar. Böyle bir durumda ise buzdolabında kötü kokular meydana gelir. Bu kokulardan birçok şekilde kurtulmak mümkündür fakat en sağlıklı olan yöntem direkt olarak temizliktir. Diğer yöntemlerden bahsetmemiz gerekirse;

1-)Vanilya

Vanilya, kokusu itibariyle, kötü kokuları bastıran bir özelliği bulunmaktadır. Eğer buzdolabınızdaki koku çok ağır bir koku değil ise bir çay tabağına bir miktar vanilya koyarak koku olan bölgeye yerleştirin. Birkaç saat içerisinde kokunun tamamen geçmesini sağlayacaktır.

2-)Limon

Limon da içeriğindeki asitten dolayı koku gidermede oldukça etkili ürünlerden biridir. Limonu kullanırken de bir adet limonu dilimleyin ve her dilimi buzdolabınızın koku olan bölgesinde yayarak bırakın. Yine bu şekilde bir kaç saat beklettikten sonra buzdolabının içerisinde bulunan kokunun yavaş yavaş dağılmaya başladığını göreceksiniz.

3-)Çay Posası

Çay posası çok bilinmese de aslında birçok açıdan kullanılabilir faydalı bir üründür. Çayın kendisi zaten faydalıdır. Fakat burada çayı demledikten sonra elde ettiğiniz yaş kısım işimize yaramaktadır. Çay posasını kullanırken de yine çay tabağı ya da kahve fincanı kullanabilirsiniz. Posayı bu ürünlerden birine koyun ve buzdolabınızı kapatın. Böylece içerideki kokunun tamamen dağılmasını sağlamış olacaksınız.

4-)Kahve

Kahve ev içinde, buzdolabında koku giderme konusunda oldukça yararlı bir üründür. Burada da dilerseniz kahveyi kavrulmuş hali ile dilerseniz de kuru haliyle kahveyi buzdolabınıza koyabilirsiniz. Fakat kuru haline nazaran kavrulmuş hali daha etkilidir. Yine bu şekilde kokunun büyük oranda azalmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabında meydana gelen kokuyu giderirken yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanabilirsiniz fakat bu yöntemler kokununun yoğunluğuna göre değişse de %100 olarak etkili bir çözüme ulaştırmayabilir. Hem sağlık hem de buzdolabınızın hijyeni açısından kısım kısım buzdolabınızı temizlemenizi öneririz. Bu temizlik esnasında ise kesinlikle ağartıcı ve kimyasal ürünler kullanmamalısınız.

Yiyeceklerinizin bulunduğu alanın temizliği son derece önemli olduğundan her zaman doğal temizleyici ürünler kullanarak temizlemenizi öneririz. En iyi bilinen doğal temizleyici ise sirkedir. Bir kap içerisinde sirke ve su karışımı hazırlayarak, temiz bir bez yardımıyla buzdolabınızı tamamen temizleyerek hijyeni sağlayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Outstanding story there. What happened after? Take care!

  2. frolpwecerit dedi ki:

    That is very attention-grabbing, You are an overly skilled blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of extra of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

  3. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

BİR YORUM YAZ