Ampul Nasıl Değiştirilir?

Ampul Nasıl Değiştirilir?

Ampul değiştirmek her ne kadar basit bir işlem gibi dursa da, alınması gereken önlemler vardır. Bu önlemlere dikkat edilmediğinde ufak sakatlanmalar meydana gelebileceği gibi daha büyük problemlerin de doğmasına sebep olabilmektedir.

Ampul Nasıl Değiştirilir?

Ampul değiştirirken yukarıda da bahsettiğimiz gibi alınması gereken önlemler vardır. Şimdi ise ampul değiştirmek ile ilgili olarak neler yapmanız gerektiğini bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

Öncelikle tavanınızın yüksekliğine göre merdiven ya da sandalye almanız gerekmektedir. Merdiven kullanacaksanız, merdivenin iki ayaklı olması oldukça önemlidir. Aynı şekilde sandalye kullanacaksanız ise oynamadığından ve sağlam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ampul değiştirmeden önce sıcaklığına dikkat etmeniz gerektiğinden ışığı bir süre kapalı tutmalısınız. Işığın kesinlikle kapalı olduğundan emin olduktan sonra sandalye ya da merdiven aracılığı ile eski ampulü yavaş yavaş gevşeterek çıkartıp, aynı wattlık ampulü yerine yine yavaş hareketler ile çevirerek takmalısınız.

Diğer ampul türleri de hemen hemen aynı şekilde değiştirilebilmektedir. Gömme, akkor gibi ampul türlerinde de yine aynı mantık ile ampul değiştirebilirsiniz.

Ampul Değiştirirken Meydana Gelebilecek Kazalar ve İlk Yardım

Ampul değiştirmek, yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi çok basit bir işlem gibi göründüğünden insanlar çoğu zaman fazla önemsemezler. Fakat dikkat edilmediğinde kazalara sebep olabilir ve bu kazalar daha büyük sağlık problemlerine de yol açabilmektedir. Peki ya nedir bu kazalar?

  1. Merdivenden – sandalyeden düşmek. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken şey eğer düşen siz iseniz bacaklarınızı, kollarınızı yavaşça hareket ettirmelisiniz. Herhangi bir bölgenizde kırık var ise bu şekilde ani davranmayarak daha ciddi yaralanmaların önüne geçebilirsiniz. Eğer herhangi bir ağrı meydana gelmiş ise kişiyi kıpırdatmadan direkt olarak ambulans çağırmanız faydalı olacaktır.
  2. Ampulün sıcak olması ve kişinin elini yakması. Yani ışığı kapamadan direkt olarak açık ampule müdahale etmeniz elinizin yanmasına sebep olacaktır. Şöyle ki, açık olan ampül, çevreye ışık verirken aynı zamanda belli bir ısıya da ulaşırlar. Bu ısıya direkt olarak dokunmak yanıklara sebep olabileceği gibi, eğer kablolarda aççıklık söz konusu ise çarpılmaya da sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda ilk müdahaleniz hemen 112’yi aramak olmalıdır. Herhangi bir müdahalede bulunmanız yanıkların kalıcı olmalısını ve vücutta kalıcı hasara sebep olabilmektedir. Siz değil gelecek olan sağlık ekibinin müdahale etmesi her zaman en doğrusudur.

NOT: Evinizde genel olarak bir elektrik bakımı yapmak istiyorsanız, öncelikle elektriğinizi tamamen kapatmanız gerektiğini unutmayınız. Prizler, kablolar aracılığı ile elektrik çarpmasına maruz kalabilirsiniz. Böyle bir durumda elektrik çarpmasının ölüm ile sonuçlanabileceğini kesinlikle unutmamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ