Kahve Telvesi Yemek Zararlı mı?

Kahve Telvesi Yemek Zararlı mı?

Kahve telvesi yemek zararlı mı merak edilenlerden birisidir. Türk kahvesi ülkemizde sembol haline gelmiş ve uluslararası alanda tanınmış lezzetlerinden birisidir. Türk lokumu ile birlikte servis edilen Türk kahvesinin lezzeti dillere destan bir hale gelmiştir. Türk kahvesi çok lezzetli bir tada sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda çok da sağlıklı bir içecektir. Uzmanlar her yetişkin kişinin günde en az bir fincan Türk kahvesi içmesini tavsiye etmektedir.

Kahve içen kişilerin bazıları çok lezzetli olduğu için kahvenin telvesini de yemektedir. Kahve telvesi yemenin zararlı olup olmadığı ise en merak edilen sorulardan birisidir.

Kahve Telvesi Yemenin Bir Zararı Var mıdır?

Kahve telvesinin birçok faydası bulunur. Kahve tüketimi yapan kişilerin birçoğu sonrasında kahvenin dibinde kalan telvesini de yemektedir. Kahve telvesi yemenin hiçbir zararı olmasa da bazı durumlarda sakıncalı olabileceği de unutulmamalıdır. Hamilelikte kahve telvesi tüketiminden uzak durulması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre her Türk kahvesi fincanında yaklaşık olarak 60 mg kafein bulunmaktadır. İçerdiği kafein nedeni ile hamile kadınların kahve telvesini tüketmesi tavsiye edilmemekedir. Bunun dışında çocukların da kahve telvesi yemesi sindirim sistemlerinde sorunlara yol açacağı için tavsiye edilen bir durum değildir.

Kahve Telvesinin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin olduğu kadar Türk kahvesi telvesinin de birçok faydası bulunur. Türk kahvesi telvesinin bilinen faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kanseri hücreleri yok eder. Her gün içilen bir fincan Türk kahvesi ile kalbinizin daha sağlıklı bir biçimde çalışmasını ve kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Kahve telvesi tüketimi ile çok daha dinç bir vücudun sahibi olabilirsiniz.
 • Kahve telvesinin faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemi üzerindeki etkileridir. Sindirimi zor olan enzimlerin daha kolay bir biçimde sindirilmesini sağlayan kahve telvesi sindirim tembelliğini de ortadan kaldırır.
 • Baş ağrısını yok eder. Baş ağrısı şikayetleriniz çok fazla ise kahve telvesi tüketimi ile bu ağrılardan kısa süre içinde kurtulmayı deneyebilirsiniz.
 • Kahve telvesinin faydaları arasında cilt ve deri kanserlerine karşı olan etkisidir. Ciltte oluşmuş olan yaraların üzerine süreceğiniz kahve telvesi ile cildinizdeki yaraları iyileştirebilirsiniz. Ciltteki yaraların yanı sıra midedeki yaraların iyileşmesinde de kahve telvesi kullanımı yapmanız mümkündür.
 • Kahve telvesi kullanımının diğer bir faydası ise kan ve şeker seviyesi düşüklüğüne iyi gelmesidir. Kan seviyenizde düşüklükler varsa kahve telvesi tüketimi yapmanız tavsiye edilmektedir.
 • Kahve telvesinin sağladığı diğer bir fayda ise beyni geliştirmesidir. Düşünce sistemi üzerinde olumlu etkiler yapan kahve telvesi moral bozukluğu ve depresyona da iyi gelir.
 • Tansiyon hastalıklarını engeller.
 • Astım ve benzeri hastalıkların önlenmesinde etkili olan kahve telvesi tüketimini günlük olarak yapmanız gereklidir.
 • Migren vb. hastalıklara karşı oldukça etkili, doğal bir ilaçtır.
 • Kahve telvesinin fazla tüketilmesi uykusuzluğa yol açacağı için günde bir fincan yeterlidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ