Anne ve Babamın Güvenini Nasıl Kazanabilirim?

Anne ve Babamın Güvenini Nasıl Kazanabilirim?

Hayatta çok büyük yanlışlar yapmadığınız sürece anne ve babanız daima arkanızda olacaklardır. Ebeveyn olmak, manevi açıdan baktığımızda çok ciddi bir olgunluk gerekmektedir ve biz çocuklara bu konuda çok büyük görevler düşmektedir.

Anne Ve Babamın Güvenini Nasıl Kazanabilirim?

  • Yukarıda belirttiğimiz çok büyük yanlışlar kısmını biraz açmak istiyoruz. Toplum düzenini bozabilecek ya da başka insanları rahatsız edebilecek, korkutabilecek davranışlar sergilememişseniz aslında anneniz ve babanızın güvenini kazanmanız sandığınız kadar zor değil. Unutmayın ki onlar da sizin yaşınızda oldular ve muhtemelen onlar da sizin yaptığınız hataları yaptılar. Her dönemde çocuk yetiştirme tarzı farklı olsa da, söylediğimiz gibi neredeyse geçtiğiniz tüm yollardan geçtiler.
  • Bir çocuğun büyüme aşamasında anne ve baba faktörü sanki her zaman çekinilmesi gereken, her şeyin açıkça konuşulmaması gerektiği kişiler olarak lanse edilir fakat bu tam tersidir. Düşünsenize, doğduğunuz ilk andan itibaren her halinize şahit olan yegane iki kişi var ve siz yaptığınız muhtemelen birkaç yıl sonra hatırlamayacağınız hataların ebeveynlerinizin size olan güvenini yıktığını düşünüyorsunuz. Her ikili ilişkide olduğu gibi, anne ve babalarınız ile aranızda olan sorunlarda da soğukkanlı ve girişken olmanız gerekiyor. Ortada sizden veya ebevenylerinizin yapısından kaynaklı bir problem var ise önceliğiniz konuşarak halletmek olmalıdır.
  • Aile içinde anne-baba ve çocuk arasında ki problemin sebebi genelde çocuğun kendi yaşantısına müdahale edilmesini istemediği için bir şekilde yalana başvurmasıdır. Bir konu hakkında yalan söylemişseniz ve sonrasında bu yalanınız açığa çıktıysa anne ve babanız “hayır artık ona kesinlikle güvenmeyeceğim” diye düşünmüyor. Sadece sizin yaptığınız yanlışın farkına varmanızı ve ona karşı daha dürüst olmanızı bekliyor.
  • Bu yüzden böyle bir şeyden dolayı ailenizi kırmışsanız sakin bir dille neden böyle bir şeyi yaptığınızı anlatmanız ve özür dilemeniz tüm meselenin hallolmasını sağlayacaktır. Eğer konuşmak çok zor geliyorsa ve cümleleri toparlayabileceğinizden emin değilseniz, en güzel alternatif çözüm yazmak olacaktır. Annenize ve babanıza mektup yazın. Bu mektupta içtenlikle aranızdaki sorunları anlatın ve rahatsız olduğunuz davranışlardan bahsedin. Bu yaklaşım yapıcı bir yaklaşım olacağından yine aranızdaki kırgınlık da kısa bir zaman sonra sona erecektir.

Anne Ve Babayla İletişim Nasıl Olmalıdır?

Anne ve babanız büyük ihtimalle sizin büyüdüğünüz şartlarda büyümedi. Bunu her zaman göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bir diğer dikkate almanız gereken konu ise, kaç yaşında olursanız olun onların sizi her zaman çocuğu olarak gördüğüdür. İnsan, bazen en yakın arkadaşını korumak için dahi ona karşı sert olabiliyor ve bazen küsebiliyor. Sizi büyüten anne ve babanızın korkması, yanlış bir şeyler yapmanızı engellemesi ve size kızması da aslında bu yüzden. Bundan dolayı, yapacağınız ya da alacağınız karar her neyse, ailenizle bunu konuşun, tartışın ve daima dürüst olun. Yaşayacağınız her neyse, bunun sonuçlarının sorumluluğunu alabileceğinizi gösterin.

Evde beslediğimiz kedi – köpek – kuş gibi canlıların kaybolması ya da eve gelmemesi veya hastalanması durumunda nasıl korktuğunuzu her zaman hatırlayın. Bu korkunun sebebi onların size muhtaç olduğunu hissetmenizden kaynaklanıyor. Anne ve babanız da aslında biraz da bu iç psikolojiden dolayı endişeleniyor. Bu endişeyi giderecek ise her zaman sizsiniz. Birden, bağırarak ya da kavga ederek değil fakat yavaş yavaş, sakince, konuşarak, büyüdüğünüzü gösterin. Hayatınız ile ilgili bir şeyler paylaşın ki nasıl bir sosyal yaşamınız olduğunu bilsinler, sizi her merak ettikleri zaman ulaşabilsinler. Eğer bir gününüzü bile nasıl geçirdiğinizi bilmezlerse her zaman endişeli olmaları ve bunu size baskı yoluyla göstermeleri çok doğal bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ