Baklava Şerbeti Sıcak Mı Soğuk mu Dökülür?

Baklava Şerbeti Sıcak Mı Soğuk mu Dökülür?

Baklava geçmişten günümüze Türk kültürünün en önemli tatlılarından biridir. Eskiden sadece ramazan sofralarını süsleyen bu lezzet günümüzde hemen hemen her hafta herkesin sofrasında yer almaktadır. Yapımı oldukça zahmetli olan bu tatlı şerbetli tatlıların da en sevilenidir. Yapımı zahmetli de olsa bu kimsenin gözünü korkutmasın bazı püf noktalara dikkat ederek baklava evde yapılabilir. Dışarıdan alınana göre hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olan baklavayı fıstıklı, cevizli, fındıklı veya sade yapmanız mümkündür. Peki baklava yapımının püf noktaları nelerdir? Baklava şerbeti sıcak mı dökülür soğuk mu dökülür? tüm bu soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edin.

Baklava Şerbeti Nasıl Yapılır?

Şerbet aslında şeker ve su karışımının kaynaması olarak ortaya çıkar. Şerbet ölçüsünde bire bir ölçü kullanılır. Yani 4 bardak şeker konulursa 4 bardak su konulur. Tepsi büyüklüğüne göre şeker ve su oranı ayarlanır. Şeker ve su kaynamaya başlayınca 20 dk tutulur ve altı kapatılır oda sıcaklığına gelinceye kadar şerbet bekletilmeye alınır. Birkaç damla limon suyu da içerisine eklenmesi gerekir. Bu işlem ise şerbeti ocaktan almadan önce yapılmalıdır.

Baklava Şerbeti Sıcak mı Soğuk mu Dökülür?

Şerbet kaynatıldıktan sonra beklemeye alınması gerekir. Böylece şerbet aslında ılık veya oda sıcaklığında olacaktır. Bu nokta çok önemlidir. Baklava ise fırından çok önce çıkmış ve soğumuş olması gerekir. Yani baklava soğuk, şerbet ise ılık olmalıdır. Eğer baklava sıcak ve şerbet sıcak olursa baklavanız hamurlaşır ve kıtır kıtır olması gerekirken hamur gibi olur. En lezzetli şekilde yapmak için baklavanızın fırından önceden çıkmış ve soğumuş olması gerekir. Şerbetin ise ocaktan aldıktan sonraki ilk sıcaklığının gitmiş ve ılık olması gerekir. Böylelikle kıtır kıtır bir baklavanız olur.

Baklava Şerbetinin Kıvamı Nasıl Olmalıdır?

Baklava lezzetini etkileyen diğer bir konu ise şerbetin kıvamıdır. Şerbeti hazırladıktan sonra bir kepçe yardımı ile şerbetin kıvamına bakmak gerekir. Eğer hazırladığınız şerbet su gibi çok akışkan ise olmamış demektir. Daha kaynatmalısınız. Eğer şerbet kepçeden ip gibi aşağıya dökülüyorsa kıvam tamam demektir. Eğer şerbetiniz çok yoğun olduysa onu akışkan hale getirmek oldukça fazla zaman alır. Yoğun kıvamlı şerbeti dökerseniz de tatlınız şerbeti tam çekemez ve lezzeti yerinde olmaz.

Doğru kıvamda hazırladığınız şerbeti tepsideki baklava hamurunuzun üzerine dökerken kepçe ile her noktasına eşit olacak şekilde dökmeye özen göstermelisiniz. Şerbet dökme işleminiz bittikten sonra da üzerini hafif bir şeyle kapatarak tüm şerbeti çekmesini beklemelisiniz.

Baklavanın Şekerlenmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Baklava şekerlenmesi, yerken ağzınıza şekerlerin sanki bütünmüş gibi gelmesidir. Tadına baktığınız anda tatlınızın şekerlenmiş olmasını anlarsınız. Eğer baklava şerbetinizi yaparken şekeri tam eritmediyseniz veya gereğinden az kaynattıysanız baklavanız daha erken şekerlenir. Ayrıca şerbeti hazırladıktan sonra içerisine birkaç damla limon suyu eklemediyseniz yine şekerlenme daha hızlı olacaktır. Baklavanızı servis ederken içerisine yanlışlıkla birkaç damla su kaçırdıysanız yine şekerlenme olacaktır.

Tüm bu püf noktalara dikkat ederek şerbetinizi hazırlarsanız baklavanız oldukça lezzetli olacaktır. baklava hamurunun yapımı kadar şerbetinin yapımı da çok önemlidir. Çünkü şerbet asıl tatlılığı sağlayan maddedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ