Bozuk Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Bozuk Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağ, hayvansal kaynaklı bir yağdır. İçermiş olduğu zengin minerallerden dolayı tereyağı her yaş grubundan kişinin muhakkak kullanması gereken bir yağdır. Tereyağ yemekler başta olmak üzere nefis lezzeti ve kokusu ile hamur işleri, tatlılar ve birçok yemekte kullanılmaktadır.

Ancak bazen tereyağ bozulabilir. Özellikle saklanma koşullarına dikkat edilmediğinde tereyağ kısa süre içerisinde bozulabilir. Peki bozuk tereyağı nasıl anlaşılır?

Bozuk tereyağın anlaşılması için dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bu püf noktalar aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

1-)Rengindeki Değişime Bakın

Tereyağın yapılmış olduğu yere göre değişebilen kendine has bir rengi bulunmaktadır. Genellikle sarının tonları ve beyaz renkli tereyağlar ülkemizde kullanılmaktadır.

Tereyağın renginde meydana gelen değişim bozulduğunu anlamaktaki en önemli adımdır. Özellikle renginde meydana gelen dalgalanma bozulma ölçütüdür. Özellikle koyu renkli dalgalanmalar, sarının tonu şeklindeki dalgalanmalar tereyağın bozulduğunu göstermektedir.

2-)Kokusundaki Değişim

Tereyağın kendine has bir süt kokusu vardır. Bu koku çok taze ve doğaldır. Tereyağ bozulduğu takdirde bu süt kokusunun yerini hoş olmayan ekşimiş bir koku almaktadır. Bu sebeple tereyağını kokladığınızda kolayca bu kokuyu alabilirsiniz.

3-)Tadındaki Değişim

Tereyağ kendine has ve yumuşak bir lezzeti bulunmaktadır. Tereyağın bozulduğunu tadarak kolayca anlayabilirsiniz. Eğer tereyağın görüntüsü ve kokusundan bozulduğunu anlayamadıysanız, tereyağdan küçük bir parça alın ve tadın. Bu tereyağ tadı acımış ise kesinlikle tereyağ bozulmuştur. Acımış bir tereyağı kesinlikle tüketmeyiniz.

NOT: Küf oluşumu hemen hemen her yiyecekte olduğu gibi tereyağda da oluşabilir. Bu durum tereyağın bozulduğunun gözle görülür bir kanıtıdır. Küflenmiş bir tereyağını sağlığınız açısından kesinlikle kullanmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ