Mercimek Çorbası Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Mercimek Çorbası Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan mercimek çorbası, besin değeri bakımından da oldukça faydalıdır. Ancak fazla miktarda yapıldığında aynı gün tüketilemez ve artar. Bu durumda çorbanın uygun koşullarda muhafaza edilmesi gerekir. Aksi halde ekşime ve tadında bozulma meydana gelebilir.

Mercimek Çorbası Saklama Koşulları

Elbette ki tavsiye edilen, çorbanın piştiği gün bitmesidir. Ancak arttığında hemen çöpe atmamak gerekir. Mercimek çorbası piştiği günden itibaren soğuduktan sonra buzdolabında 3 güne kadar dayanabilmektedir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir püf nokta vardır; çorba piştiği günden sonra tekrar ısıtıldığında, yeniden buzdolabına konmamalıdır. Defalarca ısıtılıp ardından buzdolabına konan yemekler hem sağlıksız hem de besin değeri düşük bir hal almaktadır. Miktarı çok fazla olan çorba, yenilecek kadar daha küçük bir tencereye alınıp parça parça ısıtılmalıdır.

Geri kalan yeniden ılımadan buzdolabına yeniden konmalıdır. Çünkü tamamen ısıtılan ve yeniden buzdolabına konan çorba, ikinci ısıtmadan sonra ekşir ve tadı değişir. Zehirlenmeye yol açabilir ya da karın ağrısı yaratabilir.

Elbette yaz aylarında bu durumda daha dikkat gerektirmektedir. Yazın daha çabuk bakteri üremesi söz konusu olduğundan daha kısa sürede tüketilmesi önemlidir.

Mercimek Çorbası Yapımında Püf Noktalar

Mercimek çorbasının hafif kıvamlı olması makbuldür. Ancak bekledikçe de kıvam alan bir çorba türü olduğu için uygun kıvamın bulunması gerekir. Ancak kıvamı yoğun olan çorbalara kaynar su eklenerek daha sıvı bir hale getirmek de mümkündür. Bu durum tamamen mercimeğin cinsi ile alakalıdır.

  • Mercimek çorbası, belli bir süreyi aşmayacak şekilde pişirilmelidir. Normal tencere yerine düdüklü tencerede 20 – 25 dakika kadar pişirmek daha lezzetli bir çorba yapmaya yardımcı olur. Çorbanın yapılışı esnasında bütün malzemelerin çiğ olarak konulması çok pratik olsa da, çorbaya lezzet veren işlem kavurmadır. Mercimekler yıkanmalı, soğan eklenen yağda mutlaka birkaç dakika kadar kavrulmalıdır. Daha sonra su eklenir, baharatlar atılır ve düdüklü tencerenin ağzı kapatılır. Ancak bu tencerenin kullanımı iyi bilinmeli ve kullanım esnasında son derece dikkatli olunmalıdır.
  • Çorbanın içine patates ve havuç eklemek de lezzeti artıran faktörlerdir. Bir patates kabaca doğranıp tencereye atılabilir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra süzgeçten geçirme ya da blenderla ezme işlemi yapılarak çorbanın pürüzsüz hale gelmesi sağlanabilir.
  • Mercimek çorbası ikinci ve üçüncü günlerde de tüketilebilir ancak ilk günkü lezzeti diğer günlere nazaran daha fazladır. Bu nedenle çok miktarda pişirmek yerine bir öğünde tamamen bitecek şekilde pişirilmesi ve bayatlamadan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ