Saç Maşası Nasıl Temizlenir?

Saç Maşası Nasıl Temizlenir?

Saç maşası kadınların vazgeçilmez saç bakım malzemelerinden birisidir. Günümüzde birçok kadın evden çıkmadan saç maşası kullanmaktadır. Ancak saç maşalarının temizliği oldukça önemli bir konudur. Doğrudan saça uygulanan kremler, spreyler, serumlar ve farklı saç bakım malzemeleri sonrasında saç maşalarının kullanılması ile bir kısmı saç maşasının üzerinde birikir.

Bu tarz ürünler kullanmıyorsanız bile maşa işlemini uygulamadan önce saçın yüksek ısından korunması için uygulanan koruyucu spreyler maşa üzerinde kalıntılar oluşturur. Bu nedenle zaman içerisinde bu kalıntılar maşa yüzeyinde birikir ve bir süre sonra maşanın oluşturduğu yüksek ısı ile birlikte bu kalıntılar saça yapışarak saçınızın zarar görmesine neden olur.

Saçınızın zarar görmemesi için saç maşasının üzerinde bulunan bu kalıntıların düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Saç maşasını temizlemek için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Saç Maşası Nasıl Temizlenir?

1-)Ilık Su ile Temizleme

Bu yöntemi uygularken iki farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu ayrımı ortaya koyan neden ise maşaların farklı modellerde üretilebiliyor olmasıdır. Eğer plakaları çıkabilen bir model kullanıyorsanız plakaları çıkararak temizle işlemini uygulamanız gerekir. Ancak maşanızın modeli ne olursa olsun ilk yapılması gereken işlem tüm maşalar için geçerlidir. Bu işlem maşa plakalarının soğuk olduğundan ve maşanın prize takılı olmadığından emin olmaktır.

Temizleme işleminden önce plakalar mutlaka soğuk olmalıdır. Daha sonra pamuklu temiz bir bezi ılık su ile ıslatarak maşanın plakalarını iyice silin. Eğer plakaları çıkan bir maşa modeline sahipseniz plakaları çıkarın. Ardından da ılık su ile iyice yıkayın. Silme ya da yıkama işlemini tamamladıktan sonra plakaların yüzeyini pamuklu ve kuru bir bez yardımı ile silerek kurulayın. Sık sık maşa kullanıyorsanız 2 haftada bir bu işlemi tekrarlayın. Ancak sık kullanmıyorsanız 2 aya kadar bu süreyi uzatabilirsiniz.

2-)Alkol ile Temizleme

Alkolün temizleyici etkisi bulunduğu için saç maşası temizliğinde kullanılabilecek bir üründür. Ancak kimyasal bir yapıya sahip olduğu için zaman içerisinde plakaların yüzeyinde deformelere neden olabilir. Bu nedenle çok tercih edilmemektedir. Ancak saç maşanızı alkol ile de temizlemeniz mümkündür. Bunun için pamuklu bir beze alkol, kolonya gibi alkol içerikli ürünlerden birini dökerek saç maşasının plakalarını silebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile ıslatılmış bir bez ile tekrar silin.

NOT: Aynı şekilde alkol yerine aseton da kullanılabilir. Silme işlemini pamuklu bez ile yapmanız plaka yüzeylerine zarar vermemek adına oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ