Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Çay Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Çay lekesi, ev hanımlarının çoğu zaman korkulu rüyasıdır. Özellikle açık renkli koltuklara dökülen çayların çıkarılması uygulanan yanlış yöntemlerden dolayı neredeyse imkansız bir hal alır.

Çay lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Size pratik gelen yöntemlerden herhangi birisini uygulayabilirsiniz.

1-)Karbonatlı Su Kullanın

Karbonat, koltuğa dökülen çayın oluşturduğu lekenin kolayca çıkarılmasını sağlamaktadır. Karbonatı bulamaç haline getirip lekenin üzerine sürebilirsiniz ya da karbonatlı su ile lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Her iki yöntemde de karbonatı lekenin miktarına göre ayarlayınız ve karbonat ile sildikten sonra mutlaka duru su kullanarak koltuk döşemesini siliniz.

2-)Sabunlu Su Kullanın

Doğal sabunlar ile koltuk döşemesini silerek oluşan çay lekesinden kurtulabilirsiniz. Çay lekesinin kalıcı bir hal almasını önlemek için hiç zaman kaybetmeden müdahale etmek çok önemlidir.

Çayın derinlemesine işlemesini önlemek için hiç zaman kaybetmeden pamuklu bir bez ile silin. Bu işlem çayın fazla miktarını bezin emmesini sağlar ve leke daha fazla yayılmaz.

Sabunlu su ile silme işlemi çay lekesinin miktarına göre değişiklik gösterebilir. Sabunlu su ile sildikten sonra bir kezde duru su ile koltuk döşemelerini siliniz.

3-)Beyaz Sirke Kullanın

Beyaz sirke ile koltuk yüzeyinde oluşan birçok lekeden kurtulabilirsiniz. Koltuk döşemesine dökülen çayın oluşturduğu lekeden de beyaz sirke kullanarak kullanabilirsiniz.

Beyaz sirkeyi direkt kullanmak yerine ılık su ile seyrelterek kullanın. Seyreltilmiş beyaz sirke çözeltisi ile koltuğun çay lekeli kısmını güzelce siliniz. Silme işleminde lekenin yayılmasını önlemek için lekenin az yoğun olduğu ortamdan çok yoğun olduğu ortama doğru bir adım izleyiniz.

Çay lekelerinin kurumasından sonra çıkarılması çok daha zahmetlidir. Bu sebeple dökülen çayların leke oluşturmasına zaman tanımadan, çayın kurumasına fırsat vermeden müdahale etmeniz gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ