Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanstaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Fayanslarda boya lekesi oluşumu badana esnasında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Boyanın sıçraması ve hemen farkedilmemesi sonucu fayanslarda boya lekesi oluşur. Fayans yüzeylerinde meydana gelen boya lekelerinin çıkarılması için uygulanabilecek yöntemler aşağıda verilmektedir.

1-)Aseton Kullanın

Aseton içermiş olduğu kimyasal yapısından dolayı boya ve benzeri maddeleri kolaylıkla çözer ve fayanslardan leke bırakmadan çıkmasını sağlar. Aseton özellikle fayanslara bulaşan oje lekelerinin çıkarılmasında da çok etkili bir yöntemdir.

Asetonu direk boya lekesinin olduğu bölgeye uygulayabileceğiniz gibi bir beze uyguladığınız aseton ile de boyalı bölgeyi silebilirsiniz. Bu işlemden sonra fayanslardan aseton kalıntısını uzaklaştırmak için muhakkak birkaç kez sadece su ile temizleme yapınız.

2-)Tiner Kullanın

Boyaların en fazla çözünmesini sağlayan bir diğer kimyasal madde ise tinerdir. Tiner yüksek yanıcı özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak zorlayıcı boya lekelerinde tercih edilmektedir.

Tineri lekenin bulunduğu kısma dökünüz ve bir bez yardımıyla ovalayın. Bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir. Tiner ile lekeyi çıkardıktan sonra fayansları muhakkak su ile durulayın. Bu sayede yanıcı özellikteki tineri fayanslardan uzaklaştırmış olursunuz.

3-)Sert Bir Cisim ile Kazıyın

Evde tiner ve asetonun bulunmadığı durumlarda fayanslarda oluşan boya lekelerini çıkarmak için öncelikle boyanın kurumasını bekleyin. Boyayı ıslakken çıkarmaya çalışmak daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Özellikle yağ bazlı boyalarda kesinlikle daha fazla yayılım meydana gelir.

Boya kuruduktan sonra sert bir cisim ile boya kalıntılarını kazıyınız. Bu işlemi yaparken bulaşık teli kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu bu işlemi gerçekleştirirken fayansa zarar vermemeye özen gösteriniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ