Çayın Acılığı Nasıl Giderilir?

Çayın Acılığı Nasıl Giderilir?

Ülkemizde çay tüketimi oldukça yaygın ve çok fazladır. Yapılan araştırmalar sonucu kişi başı çay tüketimi 3 kilo olarak elde edilmiştir. Bu nedenle tüketilen çayın lezzeti ve tazeliği oldukça önemli bir konu olmaktadır. Ülkemizde özellikle doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize ilimizde oldukça yaygın olarak üretilmektedir.

Ülkemizde ihracatı en çok yapılan ürünlerin başında çay gelmektedir. Birçok kişi için kahvaltıların vazgeçilmezi olan çay kahvaltıların dışında da oldukça sık tüketilmektedir. Kahvaltı dışında çalışan insanlar için gerek molalarda gerekse de çalışma sırasında da sıklıkla tüketilir. Bunun yanı sıra ev hanımları için de 5 çayı oldukça yaygındır. Akşamları da sıklıkla tüketilen çay günün her anında birçok kişinin severek tükettiği bir içecektir.

Ancak çay demlendikten sonra yarım saat içerisinde tüketilmelidir. Demlenmesinin üzerinden yarım saat geçen çaylar yavaş yavaş acımaya başlayarak keyif veren çay lezzetini kaybetmeye başlar. Bu denli çok tüketilen bir içeceğin acımadan tüketilmesi zaman zaman mümkün olamayabiliyor. Bu nedenle çayın acılığını gidermek için kullanılabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde çayı çok daha uzun sürelerde tüketmek mümkün olabiliyor. Bu yöntemleri uygulayabilmek için ise gereken malzemeler soğuk su, kesme şeker, limon ve karanfildir.

Çayın Acılığını Giderme Yöntemleri

1-)Soğuk Su Kullanarak Giderme

Çayın acılığını gidermek için en çok kullanılan ve en etkili olan yöntemlerden birisi soğuk su yöntemidir. Çayın acılığını gidermek için kullanılan soğuk su yöntemini uygulamak için sıcak su kullanarak çayı demleyin. Yeterince kaynamış olan suyu demliğe koyduktan sonra üzerine çay ilave edin. Bu şekilde çay daha lezzetli demlenmiş olacaktır. Çayın acılığını gidermek için ise kaynar suyun üzerine çayı ilave ettikten sonra yarım çay bardağı kadar da soğuk su ilave edin. Bu şekilde çayın acılığı giderilmiş olur.

2-)Kesme Şeker Kullanarak Giderme

Kesme şeker kullanımı da çayın acılığını gidermek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Bu yöntem şekersiz çay sevenler için çok ideal bir yöntem olmasa da oldukça etkili bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle çayın demlenme sürecini tamamlamasını bekleyin. Demlemiş olduğunuz çay dibe çökerek demini aldığında demliğin içine 1 tane kesme şeker atın. Bu şekilde rahatlıkla uygulayabileceğiniz kesme şeker yöntemi çayın acılığını gidererek daha uzun süre daha lezzetli çay içmenizi sağlayacaktır.

3-)Limon ya da Karanfil Kullanarak Giderme

Limon ve karanfil baskın lezzetler ve çaya yakışan lezzetler olmasının yanı sıra çayın acılığını giderme konusunda da oldukça etkili besinlerdir. Bu nedenle çayın acılığını giderme konusunda limon ya da karanfil kullanmak oldukça etkilidir. Karanfil koku ve tat anlamında oldukça yoğun bir baharattır. Bu nedenle bazı kişiler tarafından tercih edilmeyebilir ancak limon doğru miktarlarda koyulması durumunda çayın içinde fark edilmeyerek herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Limon ya da karanfil kullanarak çayın acılığını giderme yönteminde limon ya da karanfil kullanmak tamamen zevkinize bağlı olarak yapacağınız bir tercihtir. Her iki ürünü kullanım şekli de aynıdır.

Bu yöntemi uygulamak için demliğin içine istediğiniz miktarda limon dilimi ya da birkaç damla limon suyu atabileceğiniz gibi bir miktar karanfil tanesi de atabilirsiniz. Ancak karanfil baskın ve yoğun bir baharat olduğu için 1 tane yeterli olacaktır. Karanfili seviyorsanız isteğe bağlı olarak daha fazla atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ