Kısır Bir Gün Önceden Yapılır mı?

Kısır Bir Gün Önceden Yapılır mı?

Kısır bir gün önceden yapılabilir fakat iyi bir şekilde muhafaza etmek gerekmektedir. İçerisinde bulunan yeşillikler çabucak diriliğini kaybettiği için iyi bir şekilde muhafaza edilmediğinde de kısır daha bayat bir görüntüye bürünebilmektedir.

Kısır Bir Gün Önceden Yapılır Mı?

Kısırı doğru bir şekilde muhafaza ettiğiniz taktirde 1 gün saklanmasının herhangi bir mahsuru yoktur. Fakat doğru saklanmadığında ise yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlarla da karşılaşılması kaçınılmazdır.

Kısır yaparken kullanacağınız malzemeler de kısırın hemen bozulmasını ya da görüntü olarak değişmesini engelleyen etkenlerden biridir. Taze malzemeler ile hazırladığınız kısırı rahatlıkla saklayabiliyorken, bozulmaya başlamış malzemeler ile kısırı muhafaza etmek, görüntü ve lezzet itibariyle kısırın bozulmasını hızlandıracaktır.

Kısır Yapımında Uygulanması Gereken Püf Noktalar

  • Kısırı eğer ekşi olarak tercih ediyorsanız, olmuş bulgurun üzerine limon sıkmadan evvel bulguru ıslattığınız suyun içerisine de limon sıkabilirsiniz. Böylece limonun tadı bulgura geçecek ve kısırınızın daha ekşi olmasını sağlayacaktır.
  • Bulgurların iyi bir şekilde şişmesini sağlamak için her zaman kapaklı kap kullanmalısınız. Bulgurların üzerine sıcak su döktükten sonra kapağını kaparsanız, içerideki buhar dışarı çıkamadığından bulgurun daha iyi bir şekilde şişmesini sağlayacaktır.
  • Kısırlık bulguru ıslatırken fazla miktarda su kullanmamanızı öneririz. Yine suyun sıcaklık derecesi de burada oldukça önemli bir detaydır. Şöyle ki kaynar su bulgurların yumuşamasına neden olacak, soğuk su ise bulgurun şişmesini engelleyecektir. Bu yüzden kullanacağınız suyun kaynamaya başlamadan önceki hali ile bulguru ıslatmanız ideal bir sıcaklık olacaktır.
  • Damak tadına göre değişkenlik gösterse de, kısırın içinde aslında domates kullanılmamalıdır. Bunun en büyük sebebi ise, sonradan kısıra eklendiği için kısırı sulandırır ve birbirine yapışmasına neden olur. Bu yapışkanlık ise kısırın kötü bir görüntüye sahip olmasına neden olacaktır.
  • Kısırda daha önce de bahsettiğimiz gibi, kullanacağınız malzemelerin taze olması oldukça önemlidir. Hem kısırın daha lezzetli olmasını sağlayacak hem de muhafaza etme sürenizi uzatacaktır.
  • Eğer kısırda nar ekşisi seviyorsanız, kısırın direkt olarak içine değil, yenmeden önce tabaklara servis edildiğinde dökülmesi yine kısırın tadı ve görüntüsü için önemli bir etkendir.
  • Kısırı acı olarak seviyorsanız, pul biber yerine acı biber salçası kullanmanızı öneririz. Böylece pul bibere kıyasla daha doğal bir görüntüde olmasını sağlayacaktır.

Kısır Nasıl Saklanmalıdır?

Kısır saklarken her zaman buzdolabı tercih edilmektedir. Oda sıcaklığına göre mutfakta da saklanabilir fakat sıcak bir ortamda çabuk bozulabileceği için bu konuda dikkatli olmak gerekmektedir. Yine kısırı saklarken her zaman ağzını kapatmaya özen göstermelisiniz. Hava ile temas eden kısır, çok çabuk bir süre içerisinde bozulmaya başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ