Dansçı Nasıl Olunur?

Dansçı Nasıl Olunur?

Dansçı olmak için öncelikle çok çaba sarf etmek gerekmektedir. Bazı insanların vücut yapısı kıvraklığa oldukça yatkınken bazı insanlar ise durum tam tersidir. Fakat dans aslında yaptığımız tüm hareketlerde olduğu için aslında herkes belli bir çalışma ile dansçı olabilir.

Dansçı Nasıl Olunur?

Dansçı olmaya karar verdikten sonraki evrede öncelikle hangi alan üzerine yoğunlaşacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Yani yöresel oyunlar mı? Modern dans mı? Yoksa hip hop dediğimiz stildeki danslar mı? Oryantal mi? Dans bunlar gibi bir çok alanda ayrılmaktadır. İstediğiniz alana yoğunlaşabilir, bunun ile ilgili dersler alabilirsiniz. Aynı şekilde dansı yalnız da öğrenebilirsiniz. Fakat bunun için ekstra çaba harcamanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Dans, aslında vücudun müzik ile buluşmasıdır. Hangi tarzda olursa olsun her zaman hayatımızda olan bir kavramdır.

Aslında neredeyse her günümüzü belli bir ritimde dans ederek geçiririz, sadece çoğu zaman bunun farkında olmayız. Kariyerinize dans ile devam etmek istiyorsanız ve bir temele sahipseniz, önceliğiniz her zaman belirlediğiniz alan içerisinde dans dersleri almaktır. Eğer kendiniz öğrenmek isterseniz de bununla alakalı online derslere başvurabilirsiniz. Dans etmek oldukça estetik bir davranıştır ve esneklik gerektirir. Bu yüzden birden bire dansa başlamak yerine, ilk adımınız vücudunuzu esnetmek üzerine olmalıdır.

Peki vücut nasıl esner? Aslında bu sorunun cevabı da günlük yaşantımızın içerisinde. Yani, günlük sağlığımız için yaptığımız ufak esneme hareketleri ile her ay ya da 15 günde 1 bu hareketlerin dozunu arttırarak vücudunuzu belli bir esnekliğe getirebilirsiniz.

Dans için bale düşünüyorsanız da yine kesinlikle geç kaldığınızı düşünmemelisiniz. Evet, küçük yaşlarda vücudu esnetmek ve bu şekilde devam etmek oldukça basittir. İlerleyen yaşlarda vücut gelişimini tamamladığı ya da gelişimine daha ağır bir şekilde devam ettiği için ilk başlarda direkt bale yapmak oldukça zor olacaktır, fakat kesinlikle imkansız değildir. Çevrenize değil de, kendinize inanırsanız eminim bu konuda başarıya ulaşmak hiç de zor olmayacaktır.

Dansa Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dansa başlamadan önce dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Öncelikle kilodan bahsedelim. Kendinizi hiç beğenmiyor olabilirsiniz, vücudum dansçı vücudu gibi değil diye düşünebilirsiniz fakat biraz önce de söylediğimiz gibi yapılabilecek ufak hareketler ve azminiz ile her şey mümkündür.

Kilo dans için aman aman bir duvar değildir. Kilolu insanlarında çok rahat dans edebildiğine aslında muhakkak şahit olmuşuzdur. Aşırı kilo, sağlık açısından zararlı olduğu gibi, performansınızı da etkileyecektir. Bu yüzden önceliğiniz sağlığına vererek, kilo vermeye çalışmalısınız. Bu kilo verme aşamasında vücudunuzun da daha dinç gözükmesi için ve kilo verme sürecinde vücudu toplaması açısından esneme hareketleri yapmalısınız. Birden bire iki bacağınızı açıp oturamazsınız. Bu oldukça tehlikeli ve kendinizi sakatlamanıza sebep olacaktır.

Bu yüzden vücudunuzu alıştıra alıştıra hareketler yapmalısınız. Yine bunların yanında sağlıklı beslenmeye de özen göstermelisiniz. Çok fazla enerji kaybınız olacağı için, mümkün olduğunca doğal bir şekilde vücudunuza enerji verecek yiyecekler tüketmelisiniz. Tüm bunları yaparken ufak ufak ilginizi çeken dans hareketlerine başlamak da sizin hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ