Kültür Mantarı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kültür Mantarı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Lif ve fosfor bakımından zengin olan mantar; selenyum, B2 vitamini, potasyum, bakır, niasin içeriği ile oldukça besleyici bir besin. Bunun yanında antioksidan içeriği oldukça fazla olan mantar diğer sebzelere göre yüksek miktarda protein içermesi ile de tüketilmesi gereken bir sebze.

Pürin içermesi ile gut hastalarının oldukça dikkatli tüketmesi gereken mantarı satın alırken sıkı yapılı, ezik olmayan, açık krem renkte olmasına dikkat edilmelidir.

Kalori olarak bakıldığında ise 1 adet mantar 4 kaloriye karşılık gelmektedir. Kan şekerini dengeleyici, anti-kanserojen, bağışıklığı güçlendirici özellikleri de mantarı değerli kılmaktadır. Kültür mantarının bazı faydalarından aşağıda bahsedilmektedir.

  • İçerdiği vitaminler ile bedensel, zihinsel yönden olumlu etkileri vardır.
  • Yorgunluk gidermede etkin olması ile beraber öğrenme yeteneğini de artırır.
  • Protein içeriği ile oldukça zengin olan mantar yağ içeriği ile oldukça fakirdir. Bu yüzden porsiyon kontrolü dahilinde rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir.

Mangalda, fırında ve ocakta pişirilme seçenekleri ile pek çok farklı tekniğe ve lezzete sahip olan mantar, yumuşak ve taze dokusu ile kolaylıkla bozulabilmektedir. Bu sebepten dolayı satın alındıktan sonra kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ancak her mevsim bulunamayan ve oldukça faydalı etkileri olan mantar için birkaç muhafaza yöntemi de bulunmaktadır.

Kültür Mantarını Çiğ Olarak Muhafaza Etme Yöntemi

Çiğ olarak saklamayı tercih ettiğiniz mantarları dondurucuya koymadan önce asla su ile temas ettirmemelisiniz. Yapısı gereği oldukça yumuşak olan ve kolay bozulabilen mantar su ile buluştuğunda daha çabuk eriyebilmektedir. Bu sebepten ötürü su değdirmeden temizlediğiniz mantarları tüketilecek miktarlarda böldükten sonra ister bütün ister parçalara bölerek bir buzdolabı poşetine koyarak dolabınızın buzluk bölümünde muhafaza edebilirsiniz.

Kültür Mantarını Pişmiş Olarak Muhafaza Etme Yöntemi

Mantarlarınızı pişirerek muhafaza etmek istediğinizde ise mantarlarınızı su ile temizleyip sadece kendi halinde sotelemeniz gerekmektedir. İçerisine başka bir şey eklemenize gerek olmayan mantarlarınızı istediğiniz boyutlarda doğradıktan sonra az miktarda yağ ile soteleyiniz. Ancak çok fazla pişirmemeye özen göstermelisiniz aksi halde yumuşak dokusu iyice erimesine sebep olacaktır.

Mantarları pişirdikten sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakmalısınız. Soğuduktan sonra porsiyonlara ayırarak buzdolabı poşetlerine koyduktan sonra buzlukta saklayabilirsiniz.

PÜF NOKTASI

Derin dondurucu yardımı ile dondurulan mantarlar içim öncelikle mantar pişerken suyunun iyice buharlaştırılmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra ise çabuk bir şekilde soğuması sağlanarak plastik bir kutu ya da kavanozlara konduktan sonra derin dondurucuda muhafaza edilmelidir. Bu muhafaza yöntemi ile paketlediğiniz mantarlar 1 sene süre ile muhafaza edilebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ