Donmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir?

Donmuş Yaprak Sarması Nasıl Pişirilir?

Donmuş yiyecekler günümüzde pratik olması ve zamandan kazanç sağlamasından dolayı sık sık tercih edilmektedir. Özellikle ev hanımları dondurucuları önceden hazırladıkları yiyecekler ile doldururlar. Bu sayede ani durumlarda buradan yiyecek çıkararak kullanırlar.

Ev hanımlarının sık sık tercih ettiği hoş tadı ve zengin sunumu ile misafirleri her daim güldüren yaprak sarma da dondurucuda saklanabilir.

Donmuş yaprak sarmasının pişirilmesi esnasında dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bu adımlara dikkat edilerek pişirilen yaprak sarmasının tazesinden ayrılması imkansızdır. İşte donmuş yaprak sarmasını pişirmek için izlemeniz gereken adımlar;

1-)Yaprak Sarmasının Buzlarının Çözülmesini Bekleyin

Bu kural hemen hemen bütün dondurulmuş gıdalarda geçerlidir. Dondurulmuş gıdaları pişirmeden önce bir süre buzunun erimesini beklemeniz gerekir. Aksi halde donmuş haldeki yiyeceği direk sıcak ile temasa sokarsanız yiyeceğin tadında ve görüntüsünde belirgin değişiklikler oluşmaktadır.

Yaprak sarmasını buzları çözülene kadar bekleyin. Bu aşamayı hızlandırmak için sıcak su kesinlikle kullanmayınız. Bu işlem de sarmaların tadında gereksiz yere değişime sebep olabilmektedir.

2-)Bir Miktar Su ilave Edin

Yaprak sarmalarının buzları çözüldükten sonra bir tencere içerisine alın. Buraya güzelce yerleştirdikten sonra sarmaların üzerine bir miktar su ilave edin ve bir miktar zeytinyağı ilave edin. Burada ilave ettiğiniz su miktarı yaprak sarmasını önceden pişirip pişirmemenize göre değişiklik göstermektedir.

Önceden pişirilmiş olan yaprak sarmasının ısıtılmasında az miktarda ılık su kullanınız. Burada kullandığınız suyun miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir.

NOT: Yaprak sarmalarını kesinlikle buzlu haldeyken ısıtmaya çalışmayın. Özellikle su koymadan ısıtmaya çalıştığınız yaprak sarmaları sıcağın etkisi ile kolaylıkla dağılabilir ya da ısının etkisi ile yaprak yanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ