Evde Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Evde Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Su sebilleri genellikle iş yerlerinde ve halka açık yerlerde daha sık kullanılan pratik aletlerdir. Ancak evde kullanıma uygun olan şekillerinin üretilmesi ile su sebilleri evlerde de sık sık kullanılmaya başlanılmıştır.

Elektriğe bağlı olarak çalışan su sebillerinden sıcak ve soğuk suyu istenilen anlarda elde etmek mümkündür. Aynı zamanda mekanizma insan eli dokunmadan suyun boşalmasını sağladığı için hijyen ve sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Su sebillerinin hijyenini koruması ve su sebilinin ömrünün uzatılması için düzenli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Su sebili temizlemek için uygulamanız gereken alternatif yöntemler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Su sebiline zarar vermeden etkili bir temizlik yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları dikkatlice takip ediniz ve harfiyen uygulayınız.

1-)Damacanayı Çıkarın

Öncelikli olarak su sebilinin ana kısımlarını siliniz. Bu işlemi rahat bir şekilde yapabilmek için öncelikli olarak damacana kısmından damacanayı çıkarın.

Bu işlemin ardından temiz ıslak bir bez ile su sebilinin her yerini siliniz. Bu işlem ile genellikle sebil üzerinde oluşan kaba tozu ve kiri temizlemiş olursunuz.

Daha ayrıntılı bir temizlik için çok az ağartıcı döktüğünüz bir kap içerisindeki suda bezi iyice yıkayın ve sıkın. Nemli bez ile su sebilinin bütün her yerini silin.

2-)Su Sebilinin İç Kısmını Yıkayın

Sebilde oluşan kirlilikler sadece dış kısımda gözümüz ile gördüklerimiz değildir. Çoğu zaman sebilin iç kısmında sudan kaynaklı tortu, kireç ve yosun oluşumu söz konusudur. Burada oluşan kirlilikler temizlenmezse, her içtiğimiz suya az miktarda geçebilir.

Buradaki kirlilikleri temizlemek için bir damacanayı alın. Damacanın içerisine bir litre kadar beyaz sirke koyun. Damacananın geri kalan kısmını su ile doldurun, homojen bir şekilde karıştırın ve damacanayı su sebiline takarak çalıştırın. Buradaki beyaz sirkeli su bitene kadar sistemden akıtın. Bu karışım sebilin iç kısmında oluşan kirliliklerin hızla temizlenmesini sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ