Filtre Kahve Bozulur mu?

Filtre Kahve Bozulur mu?

Farklı demleme yöntemleri ve üçüncü dalga kahvecilerle hayatımızda büyük yer edinen filtre kahvelerin de bir bozulma zamanı vardır. Filtre kahvenin aromasının etkilenmemesi için bazı faktörlere dikkat edilmelidir.

Kuru ve serin ortamda saklanması gereken kahve, kimi zaman çok uzun süre veya uygun olmayan koşulda saklanmasından dolayı bozulabilir. Kahvenin raf ömrüne etki eden bazı faktörler vardır. Kötü koşullarda saklanan filtre kahve aromasını ve tazeliğini yitirecek, bozulacaktır.

Filtre kahvenin çekirdek mi yoksa çekilmiş halde mi olduğu raf ömrünü değiştirir. Yeşil çekirdek, fırınlanmış çekirdek halinde ise çekilmiş çekirdek halinden daha fazla dayanıklı olacaktır.

Filtre Kahve Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Paket açıldıktan sonra hava akışını azaltmaya önem verin. Kahveyi serin ve kuru yerde muhafaza etmek gerekir. Kahve buzdolabına konulmaz. Açık olmadığı takdirde daha fazla dayanabilir ama açık paket birkaç hafta süresinde taze olarak tüketilebilir. Pakette öğütülmüş olarak satılan filtre kahveler taze çekilmiş kahvenin aromasını maalesef vermeyecektir. Bu yüzden taze tüketmek için çekirdek olarak almak en iyisidir. Paket filtre kahveler pratik bir seçenek olmasına rağmen barındığı koşullara bağlı olarak da çekirdek kahveye göre daha hızlı tazeliğini kaybedebilir.

Kahvenin Tazeliğini Korumak İçin

Kahvenin tazeliğini korumak aromasını kaybetmemiş halinde tüketmek isterseniz, kahvenizin ne zaman çekildiği çok önemli bir faktördür. Kahve çekildikten birkaç saat sonra ilk çekildiği halindeki aromasından uzaklaşır. Bu yüzden evde hazırladığınız kahveleri en taze haliyle tüketmek isterseniz çekirdek olarak satın almalı ve bir öğütücü yardımıyla hazırlamalısınız.

Filtre Kahve Fiyatları Nelerdir?

Kahve dükkanlarında bir fincanını 5-15 tl arasında bulabileceğiniz filtre kahvelerin fiyatları, çeşidi ve aromasına göre değişmektedir. Paket olarak çekilmiş halde alacağınız filtre kahveler 15 ve 25 tl aralığında olabilmektedir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve hazırlamak için bir demleme pressine ihtiyaç vardır. Piyasada french press ismiyle bulabileceğiniz bu demleme araçları ile kolayca kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

French press ve kullanacağınız fincanı sıcak su ile çalkalayarak başlayabilirsiniz. Bir büyük fincan için 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve ortalama bir acılık için uygun olacaktır. Kaynatılan sıcak su kaynadıktan sonra biraz dinlendirilmeli ve french presse kahve üzerinde gezdirilerek yavaşça bir iki parmak seviyesinde eklenmelidir. Daha sonra 20 saniye kadar bekleyip french presse suyu en üst seviyesinden biraz aşağıda olmak üzere doldurun. French pressin üzerini kapatın, demlenmesi için 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra süzmesi için üzerindeki piston şeklindeki aparatı aşağıya itebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ