Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giysilerde oluşan ve çıkarılması güç olan lekelerden bir tanesi de şarap lekeleridir. Özellikle dökülen şarabın rengine göre uygulanacak metot değişiklik gösterebilir.

Giysilerde oluşan şarap lekelerini çıkarmak için uygulanacak yöntemin kıyafetin yıkama koşullarına uygun olduğundan emin olunuz. Aksi halde leke çıksa dahi giyside geri dönüşü olmayan deformasyonlara sebep olabilirsiniz.

Giysilerde oluşan şarap lekelerini çıkarmak için uygulayacağınız alternatif yollar aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden size pratik gelenini kullanarak giyside oluşan şarap lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

1-)Ağartıcı İçermeyen Deterjan Kullanın

Şarap lekelerini çıkarmak için kullanacağınız deterjanların ağartıcı içermediğinden ya da giysinize zarar vermeyecek düzeyde ağartıcı içerdiğinden emin olunuz.

Kıyafetinizi yıkama koşullarına uygun olarak ister elde ister çamaşır makinesinde ağartıcı içermeyen deterjan ile yıkayarak şarap lekesinden kurtulabilirsiniz.

2-)Soda Kullanın

Soda, şarap lekelerinin çıkarılmasında kullanılan ve etkili olan bir yöntemdir. Şarap dökülen kısma soda dökünüz ya da soda döktüğünüz bir kap içerisine şarap lekeli kıyafetinizi koyunuz ve bir süre bekleyiniz.

Bu işlemin ardından hiç zaman kaybetmeden kıyafetinizi yıkama koşullarına uygun olarak yıkayınız.

3-)Beyaz Şarap Kullanın

Bu yöntem özellikle kırmızı şarap ve pembe şaraptan kaynaklı lekelerin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Burada yapmanız gereken kırmızı şarap ya da pembe şarap dökülen yere bol miktarda beyaz şarap dökünüz. Beyaz şarap içerisindeki alkol kırmızı şarap ve pembe şarabın renginin açılmasına, lekenin hafiflemesine hatta bazı durumlarda tamamen çıkmasına sebep olmaktadır.

Bu yöntemi kullanarak seyrelttiğiniz, rengini hafiflettiğiniz şarap lekeli kıyafetlerinizi yukarıdaki yolları kullanarak yıkayabilirsiniz.

NOT:Uyguladığınız yöntemlerin kıyafetlerinize zarar vermediğinden emin olmak için öncelikli olarak kıyafetinizin görünmeyen bir kısmında deneme yapınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ