Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar evlerinizde en sık kirlenen eşyalardan bir tanesidir. Özellikle yemek esnasında dökülen yiyeceklerden kaynaklı leke oluşumu çok sık gözlenmektedir. Halılara dökülen yiyecek kalıntılarına acilen müdahale edilmeli lekenin daha derine ve etrafa yayılması önlenmelidir. Aksi halde leke kalıcı bir hal alabilir.

Halıya yumurta dökülmesi çok sık yaşanılan bir sorun değildir. Bu sebeple dökülmesi ve leke oluşumu durumunda da çoğu zaman ne yapılacağı bilinemez. Yumurta halı üzerine çiğ bir şekilde dökülüyorsa uygulanması gereken yöntem farklı pişmiş ise uygulanması gereken yöntem farklıdır.

1-)Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı özellikle halıya dökülen çiğ yumurtaların temizliğinde kullanılabilir. Burada yapmanız gereken viskozite yapıya sahip olan yumurtayı etrafa çok fazla dağıtmadan toplayınız. Bu işlemi kuru pamuklu bir bez yardımı ile yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından bulaşık deterjanı ile köpürttüğünüz bir pamuklu bez ile halı üzerinde yumurtadan kaynaklı oluşan lekeyi siliniz. Bu işlemin ardından duru su ile silerek bulaşık deterjanından halıyı arındırmayı unutmayınız.

2-)Aspirin Kullanın

Piyasada aspirin ismi ile bilinen leke çıkarıcı özelliği yüksek olan kimyasal maddeden alarak kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aspirin kullanmadan önce halı üzerindeki yumurta kalıntılarını tamamen temizlemek aksi halde yumurta etrafa yayılabilir.

Aspirin lekenin olduğu yere yoğun miktarda uygulayınız. Bir süre bekleyiniz ardından lekenin dış kısmından iç kısmına doğru silme işlemi gerçekleştirin. Bu işlemi lekenin boyutuna göre birkaç kez uygulamanız gerekli olabilir.

Bu işlemi haşlanmış yumurtaların sarısından kaynaklı oluşan lekeleri çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ancak kullandığınız halının özelliklerine iyi bakınız ve aspirinden kaynaklı bir zarar görmeyeceğine emin olduktan sonra kullanınız.

3-)Oksijenli su ve Amonyak Kullanın

Oksijenli su ve amonyak güçlü kimyasallar olduğu için kullanırken çok dikkatli olunuz. Yüksek konsantrasyonlarda kullanımı halının zarar görmesine sebep olabilir. Burada yapmanız gereken halının lekeli bölgesine bir miktar oksijenli su ya da amonyak dökünüz ve bir süre bekledikten sonra bir bez yardımı ile lekeyi silerek çıkarmaya çalışın.

Hassas durumlarda amonyak ya da oksijenli suyu su içerisine dökerek seyreltin ve bu şekilde halıdaki yumurta lekesini çıkarmaya çalışın.

4-)Yağ Çözücü Kullanın

Yağ çözücü özellikle yağda pişirilmiş yumurtaların halıya dökülmesi durumunda kullanılması gereken kimyasaldır. Burada amaç yumurtanın yağdan kaynaklı lekesini çıkarmaktır. Piyasada satılan herhangi bir kimyasalı kullanarak kolaylıkla oluşan bu yağ lekesinden kurtulabilirsiniz.

Yağ sökücü kimyasalı leke üzerine sıkın ve bir süre bekleyin ardından pamuklu bir bez yardımı ile halıya zarar vermeden siliniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ