İncir Nasıl Kurutulur?

İncir Nasıl Kurutulur?

İncirin anavatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya’dır. İncir hem ağacın adı hem de bu ağacın vermiş olduğu meyvenin adıdır. İncir meyvesi sağlık açısından oldukça faydalı bir meyvedir. İçeriğinde çeşitli mineral ve vitaminler bulunduran incir protein içeriğine de sahip olan bir meyvedir. İncirin içeriğinde bulunan mineraller başlıca demir, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyumdur.

Bunun yanı sıra vitamin açısından da oldukça zengin olan incir A vitamini, C vitamini, D vitamini, B6 vitamini ve B12 vitamini gibi vitamin çeşitlerini içermektedir. İçinde barındırdığı bu vitamin ve minerallerden dolayı çeşitli hastalıklara karşı da oldukça koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirme, sindirim sistemini düzenleme, kolesterol atımı gibi konularda oldukça faydası olan incir bunların yanı sıra içerdiği yüksek kalsiyum ve fosfor oranları ile kemik gelişimi ve sağlığı içinde oldukça etkili bir besindir.

İncir tüm bu özelliklerine rağmen çok lifli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kolayca bozulabilen bir meyvedir. Yıl boyu incir tüketebilmek için inciri mevsiminde kurutmak gerekir. Kurutulan incir de oldukça faydalıdır. Öz kısmı kurutulma işleminde dahi içinde kaldığı için besin değerleri açısından hiçbir kaybı olmaz.

İncir Kurutma Yöntemleri

1-)Hazırlık Aşaması

İncir kurutmak için öncelikle bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Bunun için ilk olarak kurutmak istediğiniz incirleri yıkayarak kontrol edin. Kurutmak için en uygun incir ince kabuklu ve dolgun olan incirlerdir. İncirlerinizi hazırladıktan sonra incir miktarınıza göre uygun büyüklükte ızgarayı hazır bulundurun. Izgara ile birlikte ızgaranın büyüklüğüne iki adet tül ya da tülbent temin edin. Bu işlemler ile birlikte hazırlık aşaması tamamlanmış olur.

2-)İncirlerin Hazırlanması

Bu aşamada yıkadığınız incirlerin sap kısımlarını bir bıçak yardımı ile keserek ayırın. İncirlerin çürük kısımları bulunuyorsa çürük kısımlarını da ayırarak incirleri kurumaya hazır hale getirmelisiniz. Bu işlemin ardından isteğe bağlı olarak incirleri sap kısımlarından aşağıya doğru ikiye kesebilirsiniz. Bu tamamen inciri ne şekilde tüketmek istediğiniz ile ilgilidir. Ancak incirleri bütün olarak kurutmak biraz daha zaman isteyen bir işlemdir. Keserek çok daha kısa sürelerde kurutursunuz.

3-)Kurutma Aşaması

İstediğiniz şekilde hazırlamış olduğunuz incirleriniz artık kurutmaya hazır. İncirleri kurutmak için öncelikle incirlerin koyulacağı alanın hazırlanması gerekir. Bunun için büyüklükte hazırlamış olduğunuz ızgaranın üzerine tül ya da tülbent olarak hazırladığınız gözenekli bez parçalarından birini serin. Bu şekilde kullanıma hazır hale gelen ızgaranın üzerine incirleri dizin. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu incirlerin bir biri ile temas etmemesidir. Bu şekilde tüm incirleri dizdikten sonra diğer gözenekli bez parçasını incirlerin üzerine örtün. Bu şekilde ızgarayı bolca güneş olan havadar bir ortama koyun.

4-)Kontrol Aşaması

Son olarak yapılması gereken işlem ise incirlerin kuruyup kurumadıklarını kontrol etmektir. Çünkü zamanında alınmayan incirler güneşte bekleyerek mantar oluşumuna neden olur ve bu durum sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle 2-3 saatte bir incirleri kontrol ederek kuruyan incirleri pamuklu bir bez torbanın içine toplayın. Kalan incirleri ise ters yüz ederek daha çabuk kurumalarını sağlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ