Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Geçer?

Yatakların uzunca süre kullanımına bağlı olarak yatakta sararma gözlenebilen bir olaydır. Genellikle terleme ve etraftaki nemi çekmesinden dolayı yataklarda sararma gözlenebilmektedir.

Küçük çocukların kullandığı yataklarda idrar kaçırma olayına bağlı olarak da yatakta sararma meydana gelebilmektedir.

Sararan yatakların temizlenmesi söz konusudur. Ancak bu yöntemler genellikle uğraş vericidir. Bu sebeple kişinin sararan yatakları temizlemesinden önce yatakların sararmasını önlemesi daha önemli bir işlemdir.

Yatakların sararmasını önlemek amacıyla kişi muhakkak yatak üzerinde koruyucu bir kılıf kullanmalıdır. Aynı zamanda yatak üzerine serilen nevresimler sık sık yıkanmalıdır.

Yataktaki sarı lekelerin çıkarılması için aşağıda alternatif yöntemler anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden hangisi işlem yapımı açısından kolay ve uygulanabilir geliyorsa onu kullanabilirsiniz. Sadece yapacağınız uygulamayı iyi okuduğunuzdan ve adımları atlamadan yaptığınızdan emin olunuz.

1-)Limon Kullanın

limon

Limonun içerisinde bulunan doğal asitlerin leke çıkarıcı özelliklerinden yararlanarak yataklarda oluşan sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. Burada yapmanız gereken birkaç limonu bir sprey kutusuna sıkın. Bu işlemin ardından sprey kutusuna su ilave ederek bir karışım elde edin. Bu karışımı yatağınızdaki sarı lekelerin üzerine sıkın ve bir süre bekleyin. Bekleme işleminin ardından ılık suda ıslatmış olduğunuz pamuklu bir bez ile silin.

2-)Oksijenli Su Kullanın

Oksijenli su yatakta derinlemesine işlemiş olan lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Burada oksijenli suyu bir pamuklu beze dökerek yataktaki sarı lekeleri silme işlemi yapabilirsiniz ya da oksijenli suyu seyrelterek yataktaki sarı lekeler üzerine direkt olarak dökebilirsiniz.

Her iki yöntemde de bir süre bekleyin ardından bir bez yardımı ile önce ovun. Bu işlemin ardından temiz bir bez ile fazla nemi alın. Son olarak ise yatağı havalandırmayı kesinlikle unutmayınız.

3-)Karbonat Kullanın

karbonat

Burada yapmanız gereken bol miktarda karbonatı az miktarda su ile ıslatmak. Bulamaç haline getirdiğiniz karbonat karışımını yatağın sararan kısımlarına sürünüz. En az yarım saat bekleyin. Vaktiniz varsa bu bekleme süresinde artış yapabilirsiniz. Bekleme süresinin ardından karbonatı yatağın üzerinden temizleyin ardından ılık su ile birkaç sefer siliniz.

4-) Bulaşık Deterjanı ile Temizleyin

bulaşık deterjanı

Bir miktar bulaşık deterjanını bir kaba koyunuz üzerine ılık su ilave edin. Bu karışımı iyice köpürtün ve pamuklu bir bezi bu karışım içerisinde ıslatın. Islattığınız pamuklu bez ile yatağın sararan kısımlarını iyice temizleyiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ