Jager Nasıl İçilir?

Jager Nasıl İçilir?

Jager olarak kısaltılan ve halk arasında da bu şekilde telaffuz edilen içkinin adı jagermeister’dir. 1935’li yıllarda Almanya da üretilmeye başlanmıştır ve yapımında 56 çeşit farklı bitki ve baharat kullanılmaktadır. Bu bitki ve baharatlar öncelikli olarak 2-3 gün kadar suda bekletilir ve sonrasında süzülerek yaklaşık 1 yıl kadar meşe fıçılarda bekletilerek olgunlaştırılır. Daha sonra tekrar süzülerek şeker, alkol gibi sonradan ilave edilmesi gereken malzemeler ile karıştırılarak içime hazır hale getirilir. Formülü hala saklı olan jagerin içinde kullanılan bitki ve baharatlar ise tam olarak bilinememektedir.

Ancak eski zamanlarda bir nevi ilaç niyetine de kullanılmaktaydı. Özellikle soğuk algınlığı hastalıklarına karşı oldukça iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştırma özelliği ve mide rahatsızlıklarına iyi gelme özelliği bulunmaktadır. Ancak bu noktalarda dozu ve kullanım şekli önem taşımaktadır.

Günümüzde gece hayatlarının eğlencesi olarak kullanılmaktadır. Jager, Alman yapımı bir tür likördür. Şekerli bir yapıya sahiptir ancak içerisinde kullanılan baharatların tadı da oldukça keskindir. Gece hayatında birçok kişi için başlangıç içkisi olan jager birçok kişi içinde bitiş içkisidir. Bu durum ise tamamen damak zevki ile ilgili bir durumdur. Alman yapımı bir içki olmasından dolayı da jager’in en uyumlu olduğu bir diğer içki biradır. Jagerin farklı tüketim şekilleri bulunmaktadır.

Jager Nasıl İçilir?

1-)Doğrudan Shot Olarak İçimi

Bir likör çeşidi olan jager’in en yaygın içim şekli doğrudan shot olarak içmektir. Jager içiminde içkinin soğukluğu oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise içkinin içerisinde çok fazla çeşit bulunmasıdır. Yoğun bir tada sahip olduğu için mutlaka soğuk olarak yani 0 ila 4 derece arasında tüketilmelidir. Doğrudan shot yaparak içmek istiyorsanız, küçük shot bardaklarını tamamen doldurup tek seferde fondip yaparak içmek gerekir. Bunun için dikkat edilmesi gereken bir nokta ise öncesinde bardaklarında soğutulmasıdır. Böylece içkiniz daha soğuk olacak ve içimi de daha keyifli olacaktır.

2-)Jagerbomb Olarak İçimi

Alman içkisi olan jager’in en yaygın ikinci içimi ise jagerbomb olarak içmektir. Almanya da insanların biraya düşkünlüğünden dolayı ortaya çıkmış olan bir içim şeklidir. Bunun için yarım bardak biranın içine 1 shot bardağı jager eklenir. Bu işlemi uygularken dikkat edilmesi gereken nokta ise iki farklı içkinin birbirine karışmaması gerektiğidir. Jagerbomb hazırlandıktan hemen sonra tüketilmesi gereken bir içkidir.

Jagerbomb’un farklı bir uygulama yöntemi daha bulunmaktadır. Bu yöntemde bira yerine enerji içeceği kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından da sevilerek tüketilmektedir. Bunun için bira yerine enerji içeceği kullanılır ve yarım bardak enerji içeceğine 1 shot jager eklenerek tüketilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ