Karpuz İshal Yapar mı?

Karpuz İshal Yapar mı?

Halk arasında karpuzun ishal yaptığı yaygın bir bilgidir ama aslında bu durum doğru bir bilgi değildir. Karpuz daha çok hassas bünyelerde ishal oluşumuna sebep olmaktadır.

Karpuz İshal Yapar mı?

Yazının başında da bahsetmiş olduğumuz gibi karpuz daha çok hassas bünyelerde ishale sebep olmaktadır. Bunun dışında karpuzun ishal ya da kabızlığa sebep olduğu gözlenmemiştir.

Karpuz içindeki mineral miktarı sebebiyle kabızlığı giderici bir meyvedir. Özellikle yaz ayı meyvesi olduğu için bu mevsimlerde sulu yiyecekler tüketmek oldukça önemlidir. Burada da karpuz devreye girmektedir. Fakat her gıdada olduğu gibi karpuzu da fazla miktarda tüketmek zararlı olabilmektedir.

Karpuzun Sağlığa Zararları ve Faydaları Nelerdir?

 • Karpuz yoğun miktarda C vitamini ve potasyum içermektedir. Potasyum ve C vitamini ise vücudumuzda bulunan hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olmaktadır. Özellikle kanser gibi hastalıklarda hücrelerin yenilenmesi oldukça önemli olduğu için karpuz tüketimi de bu noktada önemlidir.
 • Yine içeriğindeki potasyum miktarı da fazla tüketilmesi durumunda kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir.
 • Sindirim sistemi düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Biraz öncede değindiğimiz gibi kabızlık giderici özelliği bulunmaktadır fakat hassas kişilerde ishale de sebep olabilmektedir. Aynı şekilde fazla miktarda tüketilmesi de ishale sebep olabilmektedir.
 • Karpuzun içeriğindeki su miktarı sebebiyle idrar söktürücü özelliği vardır. Böbreklerde kum oluşması ya da sistit gibi hastalıklarda sık tuvalete çıkmak önemlidir, bu yüzden böyle durumlarda karpuz tüketebilirsiniz.
 • Yağ içermemesi ve kalori miktarının düşük olması sebebiyle kilo vermek için uygulanan diyet programlarında rahatlıkla tercih edilebilir.
 • Karpuz suyu, kas ağrılarını geçirebilmektedir. Aynı şekilde karpuz suyu kişinin zinde olmasını sağlamaktadır.

Karpuz Hakkında Genel Bilgiler

 • Karpuzun içindeki su miktarı %92’dir ve %6 kadar da şeker bulunmaktadır.
 • Ortalama 1 kilo karpuz yaklaşık olarak 30 kaloridir.
 • Kanser hastalığına karşı vücutta bulunması gereken likopen maddesi karpuzda bol miktarda bulunmaktadır.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle karpuz çekirdeğinin sadece bir çekirdekten ibaret olmadığını söyleyelim. Oldukça faydalı olan bu çekirdeği, karpuzdan ayıklayıp kurutmalısınız ve daha sonrasında dilerseniz toz haline getirebilir, çay olarak tüketebilirsiniz.

 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Cildin yenilenmesini sağlar.
 • Saç derinize sürdüğünüzde, kepek oluşumu ya da deri soyulması gibi problemleri ortadan kaldırır.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Özellikle kış aylarında iyi bir antibiyotik görevi görmektedir.

Karpuz Nasıl Saklanmalıdır?

Karpuzun ideal saklanma yeri genelde buzdolabı olarak bilinse de kesilmedi ise oda sıcaklığında da saklayabilirsiniz. Saklandığı yerin kuru bir ortam olmasına ve güneş ışığı almamasına dikkat ederek kolayca saklayabilirsiniz.

Kesilmiş karpuzların ise kesinlikle buzdolabında saklanması gerekmektedir. Eğer oda sıcaklığında bekletirseniz yumuşamaya, bozulmaya ve sineklenmeye başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ