Katı Meyve Sıkacağında Nar Nasıl Sıkılır?

Katı Meyve Sıkacağında Nar Nasıl Sıkılır?

Katı meyve sıkacağı kullanarak nar sıkmak biraz meşakkatli bir işlem olsa da sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle bu sıkacağın nasıl çalıştığını bilmek önemli. Çünkü sıkılacak olan meyveleri doğramadan sıkmaya çalışmanız muhtemelen istediğiniz sonucu almanıza da engel olacaktır.

Katı Meyve Sıkacağında Nar Nasıl Sıkılır?

Nar vücudumuz için oldukça önemli meyvelerden yalnızca biridir. İçeriğinde bulunan vitaminler dolayısıyla özellikle mevsiminde sıkça tüketilmesi oldukça faydalıdır. Fakat nar diğer meyveler ile kıyaslandığında kesmesi, ayıklaması daha zaman alıcı ve kirli bir işlem olduğundan çoğu kişi pek nar tüketmek konusunda her zaman ikileme düşmektedir.

Nardan tümüyle faydalanmak isterseniz en makulü direkt olarak suyunu içmektir. Peki narın suyunu nasıl sıkacağız? Öncelikle konu başlığımızda da olduğu gibi narın suyunu sıkmamız için meyve sıkacağına ihtiyacımız vardır. Daha sonrasında ise narın kırıp tanelerini ayırmanız gerekmekte. Meyvelerin sıkıldığı yere bu tanelerin hepsini döküp sıktığınızda çekirdekleri üstte kalacak fakat suyu çıkacaktır. Maalesef meyve sıkacağı kullanırken de narı ayıklama zahmetinden tam anlamıyla kurtulmuş olmuyoruz 🙂 Olsun, en azından içmek, yemesinden daha zevkli.

Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

Meyvelerin kolaylıkla sıkıldığı iki alet bulunmaktadır. Biri çoğu hamburgercide bulunan ve muhtemelen sizin de gördüğünüz baskı uygulayarak sıkılan manuel meyve sıkacağı, diğeri ise narenciye dediğimiz mutfak robotu görünümünde olan ve elektrik ile çalışan meyve sıkacağıdır. Bu iki ürünün de temizlenmesi oldukça farklıdır. Bu ürünlerin ikisinin temizliğinden de kısaca bahsetmemiz gerekirse;

1-)Manuel Meyve Sıkacağı

Manuel meyve sıkacağı oldukça kolay bir şekilde temizlenebilir bir üründür. Meyveleri kesip koyduğunuz bölgeye baskı uygulayarak meyvenin suyu çıkarıldığı için önceliğiniz her zaman o bölgeyi temizlemek olmalıdır. Hatta her kullanımdan sonra temizlemeniz, daha sonraki kullanımınız için oldukça pratik olacaktır. Meyvenin cinsine göre bu sıkacağın dış kısmı da kirlenebilmekte. Meyvelerin konduğu yer, bardak kısmı ve dış kısmını su ile direkt olarak temizleyebilirsiniz. Bunun ile birlikte yani sirke kullanarak temizlemeniz de meyve sıkacağınızın eğer metal ise parlamasını da sağlayacaktır. Fakat sonrasında bol su ile durulamayı ihmal etmemelisiniz.

2-)Elektrik İle Çalışan Meyve Sıkacağı

Bu meyve sıkacağının da temizlenmesi oldukça kolaydır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise mümkün olduğunca doğal temizleyiciler kullanmanız ve iç kısmı, yani motorun olduğu bölgeyi temizlemekten kaçınmalısınız. Eğer kolay ulaşılabilir bir kısım ise çok kirlenmediği sürece mümkün olduğunca oraya dokunmamalısınız. Keza bu tür makineler hassas oldukları için çabuk bozulabilmektedirler.

NOT: Mutfak eşyalarınızı temizlerken her zaman doğal temizleyiciler kullanmalısınız. Bu eşyalar ile temas ettiğiniz, bir şekilde onda yapılan gıdayı tükettiğiniz için kimyasal temizleyiciler ile temizlendiğinde fakat iyi bir şekilde durulanmadığında sağlığı etkileyebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ