Kireçlenen Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Kireçlenen Duş Başlığı Nasıl Temizlenir?

Duş başlıklarının kireçlenmesi sıklıkla duşta kişilerin canını sıkmaktadır. Tıkanılan duş başlıkları yeterli miktarda su çıkmasını önlerler. Aynı zamanda kireçten dolayı tıkanan duş başlıkları su ile birlikte kirecin de akmasına sebep olmaktadır.

Kireçlenen duş başlıklarını temizlemeye çalışmak ev hanımların en zorlu uğraşıdır. Duş başlıklarının neden tıkandığını bulmak ve sorunun kaynağını çözmek ilk önemli adımdır.

Duş başlıklarının tıkanmalarının en büyük sebebi kireçtir. Özellikle evlere gelen şebeke sularının içerisinde yoğun miktarda kireç bulunmaktadır ve zamanla bu kireç duş başlıklarında birikerek duş başlıklarının tıkanmasına sebep olmaktadır. Peki kireçlenen duş başlığı nasıl temizlenir ?

1-) Duş başlığının parçalarını çözün

Kireçlenen duş başlığını temizlemek amacıyla öncelikle duş başlığını meydana getiren parçaları ayırınız. Bu işlemi yapmak aynı zamanda kireçlenen parçaların iyi bir şekilde işleme tabi tutulmasını da sağlamaktadır.

Duş başlığının parçalarını tekrar takarken zorlanmamak için parçaları çıkardığınız sırayı bir kağıda not edebilirsiniz.

2-)Duş başlığı parçalarını sirkeli suda bekletin

Duş başlığı parçalarını ayırdıktan sonra derince bir kaba koyunuz ve üzerine sirkeli suyu ilave ederek bekletiniz. Bu şekilde kirecin kolayca ayrıldığını göreceksiniz. Bu işlem sonrasında duş başlığı parçalarını güzelce durulayınız.

Eğer bu işlemi yaparken kireçlerin yeterli miktarda çözünmediğini görürseniz sirkeli su içerisinde duş başlığı parçalarını kaynatabilirsiniz.

3-)Küçük tel ve kürdandan yardım alınız

Bazı durumlarda sirkeli suda yıkandıktan sonra hala suyun çıktığı deliklerde kireçler olabilir. Böyle bir durumda küçük bir tel ya da kürdan gibi ucu sivri olan bir materyal ile kireçli olan delikleri açmaya çalışınız. Bu durum biraz uğraş verici olabilir ancak sirkeli suda bekletmekten sonra uygulandığında çok kolay bir şekilde delikler açılır.

NOT: Duş başlığında kireç oluşması sık sık meydana gelecek bir problemdir. Ne kadar temizlerseniz temizleyin tekrar oluşur Ancak temizleme sıklığı ne kadar sık ise o derece kireçlerin çıkarılması da kolaylaşır. Bu sebeple sık sık temizleme işlemini gerçekleştiriniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ