Kızartma Yağı Tekrar Kullanılabilir mi?

Kızartma Yağı Tekrar Kullanılabilir mi?

Kızartma yemekleri gün geçtikçe daha çok tercih edilen yemekler arasında yer almaya başlıyor. Fakat kızartma yemeklerinin sağlıksız olduğu yönündeki haberler bu durumu biraz engellemeye başladı. Kızartma yemekleri çok faydalı yemekler olmasa da doğru şartlarda hazırlandığı sürece zararlı yiyecekler sınıfından çıkarlar. Bunun için kızartma yağına çok dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle ekonomik olarak rahat olmayan evlerde kızartma yağları birkaç kez kullanılır. Ancak yanlış sayıda bu işlemi tekrarlamayı bırakmak gerekir.

Aksi takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bu problemlerin başında gelen en ciddi hastalık ise sindirim yolu ile ilgili kanser çeşitleridir. Buna neden olan ise yanmış yağdır. Yağ ısındıkça yapısı değişmeye başlar ve yapısı değişen yağ kanserojen maddeye dönüşür. Bu yağlar ile kızartılan besinlerde zararlı bir hal almış olur. Kızartma yağını tekrar kullanmak mümkündür. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

1-)Homojen Olması

Yağı kullandıktan sonra mutlaka içinde kalan parçacıklar, kırıntılar varsa bunlardan arındırmalısınız. Bunun için tel bir süzgeç ya da tülbent kullanabilirsiniz. Bu şekilde patates ya da sebze kızartmalarında kullandığınız yağı uygun büyüklükte cam bir kavanozda saklayarak 2 veya 3 kez kullanabilirsiniz. Yağınızın iyi olduğunu bile düşünseniz 3 kereden fazla kullanmamalısınız. Bu durum sağlığınızı tehlikeye sokar.

Beyaz un, galeta unu, mısır unu gibi ince parçacıklı malzemeler kullanarak kızartma yaptıysanız bu yağı tülbentle süzdükten sonra kısa süre içinde bir kez daha kullandıktan sonra tekrar kullanmayın. Çünkü yağın içinde kalan farklı maddeler bekledikçe yağın yapısının değişmesine etki eder. Yağı bir seferde ne kadar kullandığınız da tekrar kullanıp kullanamayacağınızı ya da kaç kere daha kullanabileceğinizi etkileyen faktörlerdir. Süngerimsi bir hal almış veya kötü bir koku yaymaya başlamışsa, o yağı tekrar kullanmamanız gerekir.

2-)Tekrar Kullanım Şekli

Kızartma yağlarını en fazla 3 kez olmak üzere tekrar kullanmak mümkündür. Ancak sağlığınızı tehlikeye atacak bir neden olmaması adına ve yemeklerin lezzetinde herhangi bir değişikliğe neden olmaması açısından sakladığınız yağı hangi yemeğin kızartması için kullandığınız önemli bir detaydır. Aynı ya da benzer yemek grupları için tekrar tekrar kullanılan yağlar herhangi bir sorun teşkil etmediği gibi oldukça da lezzetli sonuçlar ortaya çıkabilir. Ancak farklı besin gruplarında kullanılan yağlar tekrar kullanıldıkları zamanlarda besinlerin tadında değişikliğe neden olabileceği gibi ısınan yağ ile birlikte sağlık açısından da zararlı olabilir.

NOT: Yanan yağlar artık atık yağ olmuştur ve kullanılmaz haldedir. Ancak bu yağları ayrı bir şişede toplayıp geri dönüşüm için belediyeye haber verebilirsiniz. Atık yağları lavaboya dökmek ya da çöpe atmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ