Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Saçlar sürekli olarak dış ortamla temas haline olduğundan kurumaları gayet normaldir. Hava kirliliği, deniz, güneş ışınları gibi pek çok faktör saçların kurumasına sebebiyet verebilir. Ara ara kuruluk olması normal kabul edilir. Saçların kurumasıyla birlikte yıpranma ve kırık sorunları da belirebilir. Bu aşamada saçların kırılmasını önlemek, nemlendirmek ve parlaklık kazandırmak için bir takım saç bakım maskelerine ihtiyaç duyulur. Piyasada bununla ilgili bir çok kimyasal kozmetik ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin içeriğindeki kimyasallar, uzun vadede saçlara zarar verebileceğinden doğal yöntemlerin uygulanması tavsiye edilir.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri sayesinde, saçlarınızın kuruluğunu giderebilir ve saçlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım

Yumurta Akı Saç Maskesi

Yumurta Akı Saç Maskesi

 

 

 

 

 

 

 

Malzemeler:

  • 1 tane yumurtanın akı
  • yoğurt(3 çorba kaşığı)
  • mayonez(1 çorba kaşığı)
  • zeytinyağı(1 çay kaşığı)

Temiz bir kabın içerisinde ilk olarak yumurta akını çırpın. Bunun akabinde yumurta akına yoğurt, mayonez ve zeytinyağı malzemelerinizi ilave edin. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize uygulayarak iyice yedirin. Bir süre bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu saç maskesini düzenli olarak uygulayarak, saçlarınızın daha parlak ve güçlü olmasını mümkün kılabilirsiniz.

Kuru Saçlara Yönelik Limonlu Maske

Limonlu Saç Maskesi

 

Malzemeler:

  • zeytinyağı(1 çay kaşığı kadar)
  • limon suyu veya kesilmiş limonun bir kısmı

Hazır ettiğiniz 1 çay kaşığı zeytinyağı içerisine 5-10 damla limon sıkınız. Ardından bu karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Maske saçınızda bir süre bekledikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Limon içerikli bu maske sayesinde saçlarınızın kurumasını önleyerek, nemli saçlara sahip olabilirsiniz.

Sirke ile Saç Maskesi

Sirke İle Saç Maskesi

Malzemeler:

  • sirke(suyun 1/5’i oranında kullanılır)
  • su

Saçların parlak, yumuşak kalmasında etkili olan sirke ile evinizde kolaylıkla saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Temiz bir kabın içerisini su ile doldurun. Suyun hacminin 1/5’i oranında suya sirke ilave edin. Hazır olan bu karışım ile duş aldıktan sonra saçlarınızı durulayın. Bir süre saçlarınızın kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra ılık su ile temizleyin. Her ne kadar sirke kötü kokusundan ötürü en başta rahatsız edici gelse de, biraz beklendikten sonra kokusu giderek azalır. Sirkeli su maskesini çok sık uygulamak, saçlara yarardan fazla zarar verebileceğinden dikkatli olunmalı. Yılda yalnızda 2-3 sefer uygulanmalıdır.

NOT: Evde uygulayabileceğiniz doğal saç bakım maskeleri içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa uygulamanız tavsiye edilmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ