Lor Peyniri Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Lor Peyniri Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Taze pastörize sütten elde edilen lor peyniriyle ilgili hanımların en çok merak ettikleri konuların başında; “lor peyniri derin dondurucuda kaç ay saklanır?” sorusu gelmektedir. Lor peyniri gerek börek yapımında gerek yemek yapımında çokça tercih edilen bir peynir çeşididir. Hanımlar için vazgeçilmez bir peynir olan lor peyniri muhafaza etmesi diğer peynirlere göre daha kolaydır. Bunun nedeni; lor peynirinin kolay bozulan bir peynir olmamasıdır.

Lor Peyniri Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Lor peyniri buzdolabında en fazla 4-5 gün saklanabilirken, derin dondurucuda gönül rahatlığıyla çok uzun süre saklanabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre derin dondurucuda lor peyniri, 3-4 aya kadar saklanabilmektedir. Peynirde herhangi bir bozulma, küflenme vs. gelişmeyecektir. Fakat peynirin buzu çözünürse ya da dondurucunun ısısında problem meydana gelirse, lor peynirinde bozulma meydana gelebilir.

Lor Peyniri Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan bol mineral ve vitamin sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklara karşı korur.
  • Lor peyniri de diğer süt ürünleri gibi kalsiyum deposu olduğundan, kemik gelişimine olumlu etkisi mevcuttur.
  • İçeriğindeki maddelerden dolayı güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğindeki antioksidan sayesinde vücudumuzu kanser hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Lor peyniri doyurucu ve besleyici özelliği sayesinde diyet yapanların da birinci tercihi halindedir.

Lor Peyniri Nasıl Saklanır?

Lor peynirini saklama yöntemlerini sizler için detaylıca derledik. Gelin içeriğin devamında peynir saklama yöntemlerini inceleyelim.

1-)Cam Kasede ya da Kavanozun İçinde Saklama

Lor peynirini cam kasede ya da kavanozun içinde içerisinde saklayarak, buzdolabında veya dondurucuda gönül rahatlığıyla muhafaza edebilirsiniz.

2-)Buzdolabında Zeytinyağı Sızdırılmış Cam Kasede Saklama

Loru saklamak için uygulayabileceğiniz ikinci bir yöntem ise; zeyintyağını cam kaseye sızdırmak ve cam kase içerisinde lor peynirini muhafaza etmektir. Cam kaseyi de buzdolabında tutarak, uzunca bir süre lor peynirinizi bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

UYARI: Lor peynirini buzdolabı veya dondurucuda saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli kural; peynirin kesinlikle hava ile temas etmemesidir. Eğer lor hava ile temas ederse, tadında ekşime ve peynirde kuruma oluşabilir. Yenmeyecek bir hal alabilir.

Lor Peynirinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

1-)Peynirin Rengine Bakın

Lor peynirinin renginde sararma, farklı bir renge dönüşme durumu varsa lor peyniri bozulmaya başlamış demektir. Rengi değişmeye başlamış lor peynirini tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

2-)Küflenip Küflenmediğine Bakın

Peynirin küflenip küflenmediği de bozuk olup olmadığını gösteren belirtilerden biridir. Eğer peynirin bazı bölgelerinde nokta nokta oluşumlar görürseniz, küflendiği anlamına gelir. Peynirin küflenmesi ise bozulduğunun göstergesidir.

3-)Kokusuna Dikkat Edin

Peynirin kokusunda bir anormallik söz konusu ise daha doğrusu keskin ve kötü bir koku mevcutsa, peynirin bozulduğu anlamına gelir. Eğer lorun ya da herhangi başka bir peynirin kokusunda anormallik seziyorsanız tüketmemenizde fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ