Patates Kızartmasına Tuz Ne Zaman Atılır?

Patates Kızartmasına Tuz Ne Zaman Atılır?

Patates kızartması birçok kişi tarafından çok sevilen bir besindir. Ancak bazı noktalara dikkat edilmez ise birbirine yapışabilir ve çıtır çıtır bir durum almayabilir. Ayrıca patates kızartmasının tam arzu edildiği gibi olabilmesi için tuz ayarlamasının ve tuzun atılma zamanının da doğru şekilde ayarlanması gerekmektedir. Tuz patatesler hemen çıkarıldıktan sonra atılırsa, oldukça leziz ve çıtır patatesler ortaya çıkacaktır.

Patates Seçimi ve Hazırlık Aşaması

  • Kızartma için kullanılacak patatesin, kızartmalık patateslerden seçilmesi çok önemlidir. Kızarma sırasında patatese çıtırlık kazandıran malzemelerden bir tanesi nişastadır. Bu nedenle sarı ve nişasta oranı yüksek olan patatesler tercih edilmelidir. Taze patatesle yapılan kızartma istenen etkiyi vermede yetersiz kalacaktır.
  • Kızartma öncesinde patateslerin hazırlanması da son derece önemlidir. Bunun için ilk olarak patatesler iyice yıkanır, bir havlu kağıt üzerine konur ve iyice kurulanır. Ardından arzu edildiği şekilde dilimlenerek 1 saat kadar buzdolabında bekletilmelidir.
  • Patatesler dilimlendikten sonra kararmaması için soğuk suya atılmalı ve buzdolabında bu şekilde bekletilmelidir. Suda bekletme işlemi patateste ortaya çıkan nişastanın fazlasını alacağı için patateslerin birbirine yapışmasını da kararmasının önlediği gibi önleyecektir.
  • Bekleme süresi sonunda, bekletme sırasında kullanılan soğuk su boşaltılır ve patatesler birkaç defa musluğun altında yıkanır. Ardından tüm dilim patatesler bir süzgece konur ve fazla suyunun akıtılması sağlanır. Son olarak yine bir havlu kâğıt kullanılarak kurulama işlemi yapılmalıdır ki, patatesler yağın içine atıldığında sıçrama olmasın.
  • Patatesler bekletilirken suyun içine eklenecek iki üç damla sirke, patateslerin kızardığında çok daha çıtır çıtır bir hal almasını sağlayacaktır, bu da önemli püf noktalardan bir tanesidir.

Patatesleri Kızartma Aşaması ve Tuzun Eklenmesi

Patateslerin kızartılma aşaması son derece önemlidir. Kullanılan tencere derin olmalı ve kızartma yağı da yüksek ısı için dirençli olmalıdır. Zeytinyağı söz gelimi, bu tür kızartma işlemleri için hiç de uygun bir seçenek değildir. Genellikle en sağlıklı kızartma yağıları ayçiçeği yağlarıdır.

Ayçiçeği yağı derin bir tencerenin içine fazla miktarda boşaltılmalıdır. Ocağın ısısı orta ve yüksek ayarda olmalıdır. Yağ kızmaya başladığında içerisine patatesler eklenir ve arada sırada tencere karıştırılarak patateslerin birbirine yapışması engellenir. Patateslerin çok daha çıtır çıtır olması için ikinci bir kızartma işlemi daha yapılabilir. İkinci kızartma işleminde patateslerin atılmasından önce yağın son derece kızgın bir hale getirilmesi sağlanır.

Kızaran patatesler kâğıt havlu serilmiş bir servis tabağına çıkarılmalıdır. Kağıt havlu patateslerin fazla yağını emecektir. Patatesler tabağa alındıktan hemen sonra üzerine tuz serpilmelidir. Tuz pişme öncesinde serpilirse, patateslerin sulanmasına neden olacak ve yumuşak patatesler ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ