Sabahları Yorgun Uyanmamak İçin Ne Yapmalı?

Sabahları Yorgun Uyanmamak İçin Ne Yapmalı?

Günümüzde çalışma şartlarının zorluğu, trafikte geçirilen boş zaman kayıpları kişinin kendine yeterince vakit ayıramamasına bilhassa yeterli uyku uyuyamamasına sebep olmaktadır.

İnsanın sabah yataktan kalktığı ruh hali o günkü enerjisini, mutluluğunu genellikle belirler. Sabahları uyanamamak, yataktan çıkmaya hali dahi olmamak kişinin o günü çok zor tamamlamasına sebep olur.

Sabahları yorgun olarak uyanmanın yapılan araştırmalara göre iki temel nedeni bulunmaktadır. Psikolojik nedenler ve kişinin sağlığından kaynaklanan nedenler. Kişinin sağlığından kaynaklanan nedenleri inceleyecek olursak;

  • Anemi diğer adıyla kansızlık
  • Tiroid bezi rahatsızlıkları
  • Enfeksiyonel hastalıklar
  • Bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıkları
  • Vitamin ve mineral eksikliğinde sıkça kişi yeterli uyku uyusa dahi hiçbir zaman zinde uyanamaz.

Her kişinin en az günde 8 saat uyuması gerekli diye bir kanı vardır. Ancak bu durum kişiden kişiye değişir kimileri 5 saat uyuyarak kimileri 9 saat uyuyarak tam olarak uykusunu alır ve zinde uyanır. Bu sebeple ilk olarak kendinizi ve uyku düzeninizi tanıyın ve her seferinde eşit ve düzenli uyku uyumaya dikkat ediniz.

Sabahları yorgun uyanmanın, yataktan kalmak dahi istememenin altında yatan psikolojik nedenler ise günümüzde hemen hemen herkesin yaşayabileceği durumlardır. Kişi ya depresyondadır ancak bunun farkında bile değildir. Böyle bir durumda kişinin muhakkak tedavi görmesi, uzman bir doktordan yardım alması gereklidir. Kişi ya da işini sevmiyor, orada kendini mutlu hissetmiyor ve her sabah kalkıp o işe gitmek istemiyordur. Bu durum kişinin bilinç altında birikir ve kişinin sabahları uyanamaması ya da mutsuz hissetmesi başta olmak üzere birçok etkiye sebep olur.

Sabahları yorgun uyanmamak için ne yapılmalı ? sorusunu aşağıdaki adımlar ile kolayca çözümleyelim.

1-)Alarmı ertelemekten vazgeçin

Tek bir alarm kurun ve bunu kabullenin. O alarmı ertelediğinizde sizi tekrar uyandıracak bir alarmın olmadığını bilmek sorumluluk bilincinizi arttırır ve daha kolay uyanmanızı sağlar.

2-)Her akşam aynı saatte yatmaya alışın

Kendinizi tanıyın ve sizin ne kadar saat uyku uyumanın yeterli olacağını öğrenin. Bu saat dilimine uygun bir yatma saati belirleyin ve akşamları bu saatte uyumaya özen gösterin.

3-)Her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin

Bir sabah erken bir sabah geç kalmak sizin uyku düzeninizi bozacaktır ve sabahları istediğiniz saatte uyanmanızı engelleyecektir. Bu sebeple her sabah hemen hemen aynı saatte uyanmaya özen gösterin. Bir süre sonra alarmsız uyanmaya dahi başlayacaksınız.

4-)Sağlığınıza özen gösterin

Sağlığınız ve uyku düzeniniz birbiriyle paralel uzanır. Bu sebeple sağlığınıza her daim dikkat ederseniz, sağlıklı ve besleyici gıdalar tüketirseniz uyku düzeniniz de bir o kadar düzenli olur.

5-)Sabahları sizi mutlu eden şeyleri düşünün

Sabahları sizi mutsuz edecek yataktan çıkmanızı engelleyecek şeyler düşünmek yerine sizi mutlu edecek ve gün içerisinde yapmak için sabırsızlandığınız şeyler düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ