Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Hiç beklenmedik bir anda oturduğunuz yerden veya vücudunuzu yasladığınız zeminden sakız yapışabilir. Genellikle başlangıçta farkedilmeyen sakızın kurumasıyla birlikte lekenin çıkması daha da zor bir hal alabilir. Bir çok kişinin ortak problemlerinden olan kıyafete yapışan sakız lekesinden kurtulmak bir hayli zor olsa da, imkansız değildir. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde sakız lekesi derdinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Sakız Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

1)Soğutma Yöntemini Uygulayın(Buz ile çıkarma)

soğutma yöntemini uygulayın

Kıyafetinizdeki sakız lekesini, soğutma yöntemi olarak bilinen buz uygulaması ile çıkarabilirsiniz. Sakız dokusunda yer alan yapışkan maddeyi çıkarma konusunda bire bir yöntemdir. Soğutma yöntemi ile aşağıdaki adımları takip ederek, sakız lekesini çıkartabilirsiniz.

 • Giysinizi buzdolabı poşetine yerleştirin ve buzdolabı poşetinin kilitli olduğundan emin olduktan sonra, buzdolabınızın difriz tarafında koyun
 • Giysinin buzdolabında bekleme süresi, kıyafete yapışan sakızın boyutuna ve lekenin ne denli fazla olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir
 • Ve buzdolabından kıyafetinizi çıkartın. Giysi üstündeki sakız lekesinin donduğunu göreceksiniz. Donan sakız lekesini, bıçak yardımıyla kıyafetinizden sıyırın
 • Şayet sakız lekesi hala çıkmıyorsa, uygulamayı tekrar yapın ve giysinizi yeniden buzdolabınızın difriz bölgesine koyun.

2)Sıcak Su Uygulayın

sıcak su uygulayın

Sıcak su ile sakızın yapısını bozabilir ve yapışkanlık özelliğini giderebilirsiniz. Sakız lekesinin olduğu giysinize, sıcak su uygulayarak sakız lekesinden kurtulabilirsiniz. İzlemeniz gereken adımlar ise şu şekildedir;

 • İlk olarak bir kabın içerisine sıcak su doldurun.
 • Sakız lekesi olan kıyafetinizi, sıcak su dolu kaba batırın
 • Yavaş yavaş çıkmaya başlayan lekeyi, bıçak yardımıyla kaldırmaya gayret edin
 • Ve son olarak evde kullanılmayan eski diş fırçasını,lekenin oldu alana sürtün ve lekenin tamamen çıkmasını sağlayın. Eğer sakız lekesi hala çıkmıyorsa, kıyafetin üstüne kaynar su dökerek aynı işlemleri tekrar uygulayabilirsiniz.

3)Aseton İle Sakız Lekesinden Kurtulun!

aseton ile sakız lekesinden kurtulun

İçeriğinde bulunan çözücü alkol sayesinde bir çok yerde, aseton kullanılmaktadır. Kadınlar tarafından daha çok oje temizleme işlemi için uygulanan aseton, sakız lekesini giderme konusunda da etkilidir. Ancak aseton kumaş rengini ve yapısını etkileyebileceğinden, dikkatli olmakta fayda vardır. Eğer illa ki bu yöntem uygulanacaksa asetonun ve sakızın renksiz olması tavsiye edilir.

 • Sakız lekesinin söz konusu olduğu alana, aseton dökün
 • Ardından lekenin olduğu bölgeyi bıçak yardımıyla temizleyin
 • Asetonun çözücü etkisi sayesinde lekenin kolaylıkla ortadan kalktığını göreceksiniz

4)Saç Spreyi İle Sakız Lekesinden Kurtulun!

saç spreyi ile sakız lekesinden kurtulun

Saç spreyi de sakız lekesinden kurtulma yöntemleri arasındadır. Saç spreyini sakız lekesinin olduğu alana sıkarak, soğutma işleminde olduğu gibi bir etki gözlenebilir. Spreyi iyice sıkın. Soğutma işlemi yapılmış lekenin olduğu bölgeyi bıçak ile temizleyerek, sakız lekesinden kurtulabilirsiniz. Evinde saç spreyi bulunan kişiler için uygulanabilecek, etkili ve pratik yöntemlerden biridir.

5)Fındık Yağı Uygulayın

fındık yağı uygulayın

Fındık yağı, sakızın yapısını bozarak sakızı çözücü yöntemler arasındadır. Bitkisel bir yöntem olan fındık yağı uygulaması, sakızın yapısını etkileyerek kumaştan kolaylıkla ayrılmasını sağlar. Fındık yağını, aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

 • Lekenin olduğu bölgeye doğru fındık yağını uygulayın
 • Sakızın ve kumaşın fındık yağının etkisini sindirebilmesi için 5-10 dakika kadar bekleyin
 • Ardından bıçak yardımıyla kumaştaki sakız lekesini iyice temizleyin.

Sakız lekesi tüm uğraşlarınıza rağmen giysinizden çıkmıyorsa, kıyafetinizi çamaşır makinenize atın ve sonra yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini tekrar deneyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ