Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşatılır?

Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşatılır?

Havlular günlük hayatta oldukça sık kullanılan eşyaların başında gelir. Gerek banyolarda gerek mutfaklarda eksik olmayan havluların temizliği de oldukça önemlidir. Ancak havluları temizlemenin yanı sıra yumuşak kalmalarını sağlamakta oldukça önemlidir. Ancak şebeke sularından dolayı bölgelere göre oran olarak farklılık gösterse de zaman içerisinde havlular sertleşmeye başlar.

Bunun en temel nedeni sularda bulunan kireçtir. Buna ek olarak doğru miktarlarda ürünler kullanarak yıkamak gerekir. Aksi halde havlularda sertleşmeler meydana gelir. Bu sertleşmeler zamanla gerçekleştiğinde ise havluları eskisi gibi yumuşatmak mümkündür. Bunun için sirke, ütü, su ve tuz gerekmektedir.

1-)Sirke

Sirke kullanarak sert havluları yumuşatmak uygulanabilecek yöntemler arasında en basit olanıdır. Bunun için yapılması gereken iki farklı uygulama şekli vardır. İlk olarak çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne sirke koymaktır. Bir diğeri ise doğrudan çamaşır makinesinin iç haznesine 1 fincan kadar sirke eklemektir. Beyaz sirke kullanmak sirke kokusunu en aza çeker. Elma sirkesi kullanmak ise çamaşırlarda sirke kokusu oluşturmaz.

2-)Ütü

Sertleşen havlularınızı yıkadıktan sonra ütülemek de yumuşamalarını sağlayacak yöntemlerden biridir. Bunun için havlularınız tam kurumadan hafif nemliyken toplayın. Havlularınızı topladıktan sonra etiketinde yazan talimatlar doğrultusunda uygun sıcaklıkta ütüleyin. Eğer ütünüzün buhar özelliği bulunuyorsa, buharlı ütüleme yapmanız sertleşen havlularınızın yumuşamasında daha etkili sonuçlar verecektir.

3-)Tuz ve Su Karışımı

Tuz ve su karışımı hazırlayarak da sertleşen havluları yumuşatmak mümkündür. Bekleme süresi olmasına rağmen en etkili yöntemlerden biri de tuz ve su karışımıdır. Bunun için ılık suyun içine bol miktarda mutfak tuzu ekleyerek homojen bir karışım elde edin. Suyun sıcaklığını havlularınızın etiketlerinde yazan sıcaklıktan daha fazla olmamasına özen gösterin.

Etiketlerinde belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklarda yıkanan havlular çekerek küçülebilirler. Sıcaklığını ayarlayarak hazırladığınız tuzlu su karışımının içine sertleşen havlularınızı koyarak 1 saat kadar bekleyin. Bu sürenin ardından havlulardaki tuzu atmak için durulayın. Yeterince duruladıktan sonra kurumaya bırakın.

NOT: Sirke ile havlularınızı yumuşatma yöntemini kullanmak istiyor fakat havlularınızın sirke kokacağını düşünüyorsanız, yumuşatıcı gözüne sevdiğiniz kokulara ait doğal esans yağlardan birkaç damla koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra havluları kuruturken havadar bir ortamda katlamadan kurutmak da havlularınız yumuşaklığını korumasına etki edecektir. Havluları sertleştiren en önemli etkenlerden biri de deterjanlardır. Bu nedenle fazla miktarda deterjan kullanmaktan kaçının.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ