Sertleşen Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

Sertleşen Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

İncir ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayan ilk sıralardaki ihracat ürünlerinden birisi olmakla birlikte sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyve türüdür. İncir birçok hastalığa karşı kalkan görevi üstlenebilir. Bu durumda çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığını düşürürken çeşitli hastalıklardan kurtulmak içinde bir yöntem olmaktadır. İncir taze olarak oldukça lezzetli olan bir meyvedir. Ancak incir içerdiği yüksek su oranınında etken olduğu sebeplerden dolayı uzun süre taze olarak muhafaza edilmesi zor olan meyvelerden birisidir.

Bu nedenle incir zamanında kurutularak yıl boyu tüketilebilir. İncir kurutma işleminde ise uzun süre beklemek ya da farklı sebeplerin oluşmasından dolayı kuru incirin sertleşmesi durumu gözlemlenebilir. Kuru incirlerin sertleşmesi durumunda uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

1-)Sıcak Su ile Yumuşatma

Sıcak su yöntemi kuru incirlerin yumuşatılması için uygulanabilecek en etkili yöntemdir. Etkili olduğu kadar pratik de bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle sertleşen incirlerinizin tümünü çıkarın. Daha sonra incirlerin sığabileceği büyüklükte bir kabın içerisine yeterli miktarda sıcak su ilave edin ve sertleşmiş olan incirleri içi sıcak su ile dolu olan kabın içerisine atın. Bu noktada incirlerin tamamen suyun içerisinde kalmasına özen gösterin. Kısa bir süre incirlerin bu suyun içinde beklemesi incirlerin yumuşamasını sağlayacaktır. Daha sonra incirleri çıkararak iyice kurulayın.

Ardından incirlerin üzerine un serperek incirleri unlayın. Unlama işleminin ardından incirlerin nemlerini gidererek tamamen kurumaları için bir süre bekletin. Bu aşamada incirlerin tekrar sertleşmesine neden olmamak için sık sık kontrol edin. İncirler uygun kuruluğa geldiğinde paketleyerek incirleri kaldırın.

2-)Tencere ve Buhar Sepeti ile Yumuşatma

Buhar sepeti incirlerin yumuşamasında oldukça etkilidir. Bunun için öncelikle sertleşen incirlerinizin miktarına uygun büyüklükte bir tencere alın. Daha sonra bu tencerenin içerisine bir miktar su koyun ve suyu ilave ettikten sonra da tencerenin içine buhar sepetini yerleştirin. Buhar sepetini yerleştirdikten sonra sepetin üzerine incirleri koyarak tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde ara ara kontrol ederek incirlerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

3-)Tava ile Yumuşatma Yöntemi

Tava kullanarak sertleşen incirleri yumuşatmak mümkündür. Uygulaması da oldukça kolay olan bu yöntem için kapaklı bir tava ve az miktarda su gerekmektedir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle kapaklı büyük bir tavayı ocağa alın. Daha sonra tavanın içerisine birkaç damla kadar su ilave ederek ocağı kısık ateşte açın. Bu arada tavanın içine sertleşmiş olan incirleri de ekleyin.

İçine su ve incir koyduğunuz tavanın kapağını kapatın ve sık sık kontrol edin. Az miktarda su koyulmasından dolayı incirlerin yanma ihtimali sık kontrol ile ortadan kalkar. Su miktarının fazla olması durumu da incirlerin hamurlaşmasına neden olacağı için az miktarda su kullanımı oldukça önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ