Sıkışmış Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Özellikle cam kapaklı tencerelerin yüksek sıcaklıkta uzun süre ısıtılması sonucunda camın genleşmesi sonucunda kapağın açılmasında problemler yaşanabilir.

Böyle bir durumda genellikle kişiler, “ne yaptıysam kapağı açamadım” gibi söylemlerde bulunmaktadır. Aslında meydana gelen fizik kuralının anlaşılması çözümünde kolayca düzeltilmesini sağlamaktadır.

Aşağıda sıkışmış tencere kapaklarının kolay bir şekilde açılmasını sağlayacak çeşitli metotlar anlatılmaktadır. Bu yöntemlerden sizin için pratik olanını seçerek uygulayabilirsiniz.

1-)Soğutma İşlemi Uygulayarak

Tencere kapağının sıkışmasının en temel sebebi sıcaklık ile genleşen camın hacminin artmasıdır. Bu sebeple halen sıcak iken cam kapak ya da sıcaklıkla genleşmeye uğrayan diğer materyaller kolaylıkla açılamaz.

Bu sebeple buradaki ana amaç tencere kapağının soğutulmasıdır. Bunun için öncelikli olarak tencereyi soğuk suyun altına koymak gerekmektedir. Soğuk suyun altında hızla ısısı düşen kapak kolay bir şekilde açılmaktadır.

2-)Buz Koyun

Sıcaklığın düşmesini sağlayacağınız bir diğer yöntem ise buz uygulamasıdır. Bir poşetin içerisine bol miktarda buz koyunuz ve sıcak açılmayan kapağın üzerine koyarak bir süre bekleyiniz. Bu işlemin işe yarayıp yaramadığını denemek için ara ara kapağı açmayı deneyiniz.

Burada buz uygulamasının yerine tencereyi derin dondurucuya buzların yanına koymayı da deneyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus bekletme süresidir.

Aşırı süre bekletilmesi tencere içerisindeki yemeğin aşırı sıcaklık kaybetmesine bağlı olarak bozulmasına neden olabilir. Bu yöntem bu sebeple çok dikkatli olarak uygulanmalıdır.

NOT: Cam tencere kapaklarının sıkışması çok sık gerçekleşen bir durumdur. Camın kolay kırılabilir olması, kişinin daha dikkatli olması gerektiğini göstermektedir.

Yukarıda anlatılan yöntemleri sıcaklıklar arasında geçiş yaparken bir süre bekleyerek yapınız, aksi takdirde camın kırılmasına sebep olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ