Kireçli Musluklar Nasıl Temizlenir?

Kireçli Musluklar Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta temizlik çok büyük bir yer tutmaktadır. Banyoların ve mutfakların temizliklerinde önemli pay sahibi olan musluklarda bu konuda büyük yer tutmakla birlikte muslukların temizliği ayrı bir hassasiyetle ele alınmalıdır.

Musluklar uzun süreli kullanımlarla birlikte kullanılan suyun kireç durumuna göre bir süre sonra kireçlenmeye veya kireç lekeleri tutmaya başlarlar. Bu durum muslukların görünümünü ister istemez çirkin ve göz zevkini bozar hale getirir. Kireçli muslukların temizliği için bulaşık deterjanından, bulaşık süngerinden, fırçadan, sirkeden, karbonattan ve limondan yararlanılabilir.

1-)Bulaşık Deterjanı ile Temizleme

Kireçli muslukların temizlenmesi için bulaşık deterjanı kullanmak hem erişim açısından hem de uygulanması açısından kolay bir yöntemdir. İlk olarak bir kaba çeyreği kadar sıcak su doldurun. Üzerine 1 çay bardağı bulaşık deterjanı ilave edin. Elde edilen karışımı bulaşık süngeri ile musluğa uygulayın. Silme işlemi tatmin edici sonuç vermediği takdirde bulaşık teli ile lekeler silinebilir. Bu işlemlerin ardından musluğu bol su ile durulayın. Su ile durulama işlemenin ardından bir bez yardımıyla musluğu iyice kurulayın.

2-)Karbonatla Temizleme

Kireçli muslukların temizlenmesi için karbonattan faydalanılabilir. Bu yöntem ile hem ekonomik hem de etkili sonuçlar elde edilebilir. İlk olarak herhangi bir ıslatılmış temiz fırçanın ucuna bir miktar karbonat sürülmelidir. Daha sonra bu fırça ile birlikte tüm musluk iyice fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonra 15 dakika beklenmelidir. Bu sürenin sonunda musluk iyice durulanmalı ve durulanma işleminin de ardından kuru ve temiz bir bez ile silinmelidir. Temizlenen musluk eski parıltısına kavuşacaktır.

3-)Sirke ile Temizleme Yöntemi

Sirke, hem parlatmada hem de temizlemede çok etkili bir malzemedir. İlk olarak 2 çay bardağı sirke bir kapta sıcak su ile karıştırılmalıdır. Daha sonra bu karışım ister bir fırça ister bir bez yardımıyla musluğa uygulanmalıdır. Silme veya fırçalama işleminin ardından musluk iyice durulanmalıdır. Durulanan musluk tekrar temiz ve kuru bir bez yardımıyla iyice ovulmalıdır. Eğer elde edilen sonuç yeterince tatmin edici değilse musluk bir kez daha sirkeli bezle iyice ovulmalıdır. Bu işlemlerin ardından musluk tekrardan eski temiz görüntüsüne ulaşacaktır.

4-)Limon ile Temizleme

Kireçli muslukların temizlenmesi için önceden anlatılan yöntemlere ek olarak limon da kullanılabilir. Limonu ister sirke ile ister karbonat ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde daha etkili sonuçlara ulaşırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ