Süzme Yoğurt Kaç Günde Bozulur?

Süzme Yoğurt Kaç Günde Bozulur?

Süt ve yoğurt gibi ürünlerin bozulma olasılığı çok fazla olduğu için bu tür ürünlerin olabildiğince kısa bir süre içinde tüketilmesi önerilmektedir. Kullanım için gereken miktarda satın alınması ve çok fazla zaman geçirmeden tüketilmesi en uygunudur.

Süt ürünleri arasında yer alan ve ev yapımı yahut hazır olarak alınabilen süzme yoğurt da kısa süre içinde tüketilmesi gereken bir yoğurt türüdür. Satın alındıktan ya da yapıldıktan hemen sonra oda sıcaklığından alınmalı ve buzdolabına konmalıdır. Aksi halde bozulma süreci çok hızlanacaktır. Buzdolabının kapağına konması tavsiye edilmez çünkü bu bölge, buzdolabının her açılıp kapandığında hava akımına maruz kalan bölgesidir. Bu nedenle orta rafın arka kısmı, süzme yoğurdun muhafazası için en ideal bölümdür.

Süzme Yoğurdun Dayanma Süresi

Süzme yoğurt Türk mutfağında yaygın olarak son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Süzme yoğurt yapı olarak klasik yoğurda göre oldukça koyu bir kıvama sahiptir. Çok az bir suyu bulunan süzme yoğurdun saklanabilmesi için illa ki satın alınması gerekmez. Evlerde, yoğurdun ekşi olması sonucunda suyunun süzülmesi ile de süzme yoğurt elde edilebilmektedir. Evde yapımı için bir bez torba ya da tülbente konan ekşi yoğurt, 1 gece bekletilir ve suyunun tamamen süzülmesi sağlanır. Hazırlanan süzme yoğurt ağzı kapatılabilen saklama kaplarında muhafaza edilmelidir.

  • Süzme yoğurdun uzun süre dayanması ve tüketilebilmesi için mutlaka cam kavanozlarda ağzı sıkı halde kapalı bir biçimde muhafaza edilmesi önerilmektedir. Plastik ya da plastik türü malzemeden üretilen saklama kapları, süzme yoğurdun dayanma süresinin kısalmasına neden olacaktır. Cam kavanoz hem sağlıklı hem de kullanım süresini uzatan bir malzemedir.
  • Süzme yoğurdun tüketimi sırasında kavanoz buzdolabından çıkarılmadan ya da çok kısa bir süreliğine çıkarılarak, bir kâseye tüketilecek miktar alınmalıdır. Kâseye alınan süzme yoğurdun tamamı tüketilmemiş ve bir kısmı artmış durumda ise bu kavanoza geri konmamalıdır.
  • Birkaç gün içinde tüketilmeyen süzme yoğurdun renginde sarama ve tadında da ufak tefek değişiklikler meydana gelebilir, bu artık yoğurdun tüketilmemesi gerektiğine yönelik önemli bir işarettir. Bu yüzden yoğurt olarak tüketimi zor olan süzme yoğurdun farklı şekillerde değerlendirilmesi gerekir.

Süzme Yoğurdu Çökelek Yaparak Muhafaza Etme

Süzme yoğurt tüketilemeyecek kadar fazla miktarda ise, çok daha uzun bir süre tüketimini sağlayacak bir yöntem olarak çökelek yapımı denenebilir. Bunun için;

  • İlk olarak süzme yoğurt bir miktar sulandırılır ve tencerede pişirilir.
  • Kaynama belirtileri ortaya çıkar çıkmaz altı kapatılır.
  • Çok fazla karıştırmadan kısık ateşte pişmesi sağlanmalıdır.
  • Pişme işleminden sonra bir tülbent kullanılarak suyu iyice süzülür.
  • Ortaya çıkan çökelek, kahvaltı saatlerinde zeytinyağı ile karıştırılarak 1 haftaya kadar tüketilebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ