Tarihi Geçmiş Çikolata Yenir mi?

Tarihi Geçmiş Çikolata Yenir mi?

Hammaddesi kakao olan çikolata, her yaştan herkesin severek tükettiği bir gıda ürünüdür. Ilıman bölgelerde yetişen kakao ağacından elde edilen çikolata ile ilgili merak edilen konuların başında; “tarihi geçmiş çikolata yenir mi?” sorusu gelmektedir. Özellikle çikolata severlerinden bizlere en çok gelen sorulardan biri çikolatanın SKT(son tüketim tarihine)’sine bakılmalı mı sorusudur.

Tarihi Geçmiş Çikolata Yenir mi?

Çikolatanın yapısı gereği dayanıklı olmasından dolayı, bozulma durumu pek meydana gelmez. Çikolatanın son tüketim tarihi geçse dahi eğer son kullanma tarihinin üzerinden 1-2 aydan fazla uzun süre geçmediyse, yine de tüketebilirsiniz. Ancak tüketirken çikolatanın son tüketim tarihi geçmiş ise öncelikle tadına ve kokusuna dikkat etmenizde fayda vardır. Eğer çikolatanın görüntüsünde küflenme veya kokusunda tuhaflık hissediyorsanız, her ihtimale karşı tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Hangi Yiyecek Son Tüketim Tarihi Geçse de Tüketilebilirler?

Çikolatanın son tüketim tarihi geçse dahi, eğer kokusunda ve tadında herhangi bir bozukluk yoksa tüketilebileceğinden yazımızın başında bahsetmiştik. Bu durum yalnızca çikolataya özgü değildir. Çikolata dışında başka gıda ürünleri de son tüketim tarihi geçse dahi tüketilebilir. Gelin bu gıda ürünlerini detaylıca inceleyelim.

1-)Cips

Üçgen şeklinde kesilmiş tortilla cipsleri, son tüketim tarihi üstünden 1 ay sonra dahi tüketilebilir. Tadında bayatlama meydana gelmiş olsa da, cipsleri fırına verip yağlayarak taze hale getirmeniz mümkündür. Bu sayede dilediğiniz zaman cipslerinizi SKT’si(Son kullanma tarihi) geçse dahi yiyebilirsiniz.

2-)Yoğurt

Yoğurt son tüketim tarihinden sonra tüketilebilen diğer gıdalardan biridir. Yoğurdun ömrü 6 haftadan fazladır ve üzerinde küflenme oluşuncaya kadar gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

3-)Yumurta

Yumurtaların son tüketim tarihi olsa da, 3-5 hafta kadar yumurtalar tazeliklerini koruyabilmektedirler. Ancak diğer gıda ürünlerinde de olduğu gibi yumurtayı yemeden önce tadında ve kokusunda anormallik olmadığından emin olmalısınız. Eğer yumurtanın tadında ve kokusunda anormallik yoksa, son tüketim tarihinden sonraki birkaç hafta içerisinde de tüketilebilir.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

  • Vücutta sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratarak, mutluluk hormonunun tetiklenmesini sağlar.
  • Kolestrol seviyesini dengede tutucudur.
  • Çikolatanın esas maddesi olan kakaoda yer alan antioksidan özellikler sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  • İçeriğinde barındırdığı lif sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak, sindirim sistemini düzenleyici bir etki yaratır.
  • Kandaki şeker oranını düzenleyicidir.
  • Enerji verici bir etkiye sahiptir.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Cilt sağlığına ciddi oranda katkıda bulunarak, cildin daha parlak ve sağlıklı kalmasını tetikler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ