Turşuya Elma Sirkesi Konur mu?

Turşuya Elma Sirkesi Konur mu?

Turşu yapılırken kullanılan malzemelerin başında sirke vardır. Fakat üzüm sirkesi mi yoksa elma sirkesi mi konması gerektiği her zaman kafa karıştırıcı bir ayrıntı olarak zihinlerde soru işareti bırakmaktadır. Öncelikle turşunun içine elma sirkesi de üzüm sirkesi de ekleyebilirsiniz. Fakat üzüm sirkesinin daha sert olmasından dolayı genellikle bu sirke tercih edilmektedir.

Turşuya Elma Sirkesi Konur mu?

Turşuya isteğe göre elma sirkesi tabii ki konabilir. Fakat elma sirkesi yukarıda da söylediğimiz gibi üzüm sirkesi ile kıyaslandığında daha sert bir sirke türüdür. Turşunun tadında da baskınlık söz konusu olduğu için genellikle üzüm sirkesi tercih edilmektedir.

Turşunun temelde 3 malzemesi bulunmaktadır. Turşu kuracağınız sebze, sirke – limon ve tuz. Elinizin altında kesinlikle bulunması bu malzemeler ile istediğiniz zaman kolaylıkla turşu kurabilirsiniz. Yalnızca turşu kurmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları bildiğinizde çok daha lezzetli turşular elde edebilirsiniz.

Turşu Yapımında Uygulanabilecek Püf Noktalar

  • Turşu kurmak için kullanacağınız sebzeleri seçerken her zaman taze ve diri olanlarını tercih etmelisiniz. Bir de bu sebzeleri mevsiminde almanız da oldukça önemlidir.
  • Turşunuzu eğer günlük mutfakta kullanılan tuz ile yaparsanız, tam olarak doğru ölçüyü bulmanız daha zor olacaktır ve bu tuz yetersiz gelecektir. Bu yüzden lezzetli bir turşu yapmak istiyorsanız, her zaman iri taneli kaya tuzu kullanmanız gerekmektedir. Kaya tuzunda ölçüyü kestiremiyorsanız ya da ilk kez turşu yapacaksanız, muhakkak daha önce yapmış birinden ölçü almanızı öneririz.
  • Turşuyu yaparken kullanacağınız suyun kalitesi de oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca içme suyundan turşu yapmanızı öneririz. Yine bir diğer yönteme göre, içme suyunu önce kaynatıp sonra soğuttuktan sonra tamamen bakterilerden arındırmış bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Tam anlamıyla kütür kütür bir turşu yapmak istiyorsanız, iğne kullanarak sebzelerin belirli kısımlarından delebilirsiniz. Böylece o deliklerden turşu suyunun girmesi sağlanmış olacağı için turşunuz daha lezzetli olacaktır.
  • Turşu için kullanacağınız kavanozların temizliğinden kesinlikle emin olmalısınız. Öyle ki hijyen olmayan kavanozlar kullanıldığında bu durum direkt olarak sağlığınızı da etkileyecektir. Aynı zamanda turşularınızın lezzetli olmasını da engelleyecektir.
  • Turşunuzun daha lezzetli ve güzel bir kokuya sahip olmasını isterseniz de yine turşuyu kurarken içine defne yaprağı, kereviz gibi sebzelerde katarak turşunuzu güzelleştirebilirsiniz.

Turşu Tüketirken;
Turşu her ne kadar sevilerek tüketilse de fazla tüketmenin oldukça zararlı olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Yine tansiyon ve kolesterol hastalarının da hiç turşu tüketmemesini ya da en az minimum seviyede tüketmesini sağlık açısından öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ