Tütün Nasıl Saklanır?

Tütün Nasıl Saklanır?

Tütün tüketiminde tadı ve kaliteyi etkileyen faktörlerden bir tanesi tütündeki nem miktarıdır. Çok kurumuş olan ya da normalden fazla nem içeren tütün iyi bir içim sağlamamaktadır. Bu sebeple öncelikle satın aldığınız tütünlerin nem miktarlarına karar vermelisiniz. Almış olduğunuz tütünü avuç içinize yerleştiriniz ve sıkıştırınız. Sıkıştırdığınız zaman tütününüzde kırılma gözleniyorsa tütün çok kurumuş halde demektir. Avucunuzda sıkıştırmış olduğunuz tütün birbirine yapışıp kalıyorsa da çok nemli demektir. En ideal tütün ise avucunuzda sıkıştırdığınızda sıkışan, bıraktığınızda ise eski haline gelen tütündür.

Almış olduğunuz tütününüz kuru ise bunu sarmak zor ve masraflı olacağı için tütününüzü nemlendirmeniz faydalı olacaktır. Aksi takdirde içimi sert olacak olan tütününüzü sararken de kırılmalar çok olacağı için tütününüz boşa gidebilir. Kuru olan tütünlerinizi nemlendirmek için en basitinden içerisine birkaç dal ağaç yaprağı ya da bir parça meyve eklemek tütününüzü nemlendirecektir. İçerisine meyve eklenen tütünler ise eklenen meyvenin aromasını da alacaktır.

Başka bir yöntem olarak fıs fıs özelliği bulunan şişeler yardımı ile tütününüze bir miktar su serpebilirsiniz. Ancak bu yöntemde su miktarını iyi ayarlayamazsanız tütününüz bozulabilir. Fıs fıs ile nemlendirmeye karar verdiğiniz tütününüzü bir gazete kağıdı üzerine eşit olacak şekilde yayınız ve fıs fıs ile suyunuzu serpiştiriniz. Birkaç saat beklettiğiniz tütününüzü eliniz ile kontrol ediniz ve istediğiniz kıvama gelen tütünlerinizi tekrar poşetleyiniz.

Aşırı nemli olan tütünleriniz içinse kurutma yöntemlerini denemelisiniz aksi takdirde tütünler makinede dahi zor sarılacak ve zor bir içime sahip olacaktır. Nemli tütünlerinizi kurutmak için bir gazete kağıdından yardım alabilirsiniz. Su çekme özelliği oldukça iyi olan gazete kağıdının üzerine eşit olacak biçimde tütünlerinizi yayınız. Birkaç saat bekleme süresinin ardından tütünlerinizi kontrol ediniz ve istediğiniz kıvama gelene kadar bekleme süresini ayarlayınız.

Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta ise tütünlerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalan tütünlerin yapısı bozularak içilmeyecek konuma gelebilmektedir.

Tütün Nasıl Muhafaza Edilir?

Tütün saklama esnasında dikkat edilmesi gereken başlıca konu ortamın sıcaklığıdır. Özensiz bir biçimde saklanan tütünlerin nemden küflenme ya da sıcaktan kuruyarak parçalanma ihtimalleri oldukça yüksektir.

En kolay tütün saklama yöntemlerinden birisi ise istediğiniz kıvama getirmiş olduğunuz tütünlerinizi poşetlere koyunuz ve ardında poşetlere delik açtıktan sonra buzdolabına koyunuz. Bu şekilde tütününüzü aylarca saklayabilirsiniz.

Serin iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız poşetlere koydunuz tütününüzü dolaba koymadan da muhafaza edebilirsiniz. Çok uzun süre poşetlerde muhafaza edilecek olan tütünlerde ise nemlenme ile beraber küflenme görülebileceği için saklanan poşetlere hava delikleri açmak oldukça önemlidir. Birkaç gün aralıkla tütününüzü havalandırmaya da özen göstermelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ