Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytinin Acısı Nasıl Giderilir?

Zeytin, türk mutfağında özellikle kahvaltılarda vazgeçilmez bir yere sahiptir. Kültürümüzde çeşitli türler, farklı hazırlanış tarzları yüzlerce çeşit zeytinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Zeytin hazır olarak günümüzde şarküteri reyonlarından alınarak tüketilse de eskilerde evlerde annelerimiz tarafından yapılmaktadır. Halen evlerde yapılan zeytinlerde ya da alınan bazı hazır zeytinlerde acı bir tat oluşabilir. Bu durum zeytinin yeterince olgunlaşmamasından kaynaklı meydana gelebilmektedir.

Zeytinin acısını gidermek için uygulanabilecek yöntemler bulunmaktadır. Bu sayede aldığınız ya da yaptığınız acı zeytinleri çöpe atmak zorunda değilsiniz. Zeytinin acısını gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Sizin için pratik olan yöntemi seçerek dikkatli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

1-)Su ile Zeytinin Acısının Giderilmesi

Zeytinin bol su ile yıkanması ile acısı arındırılabilir. Bu durum için zeytinleri belirli büyüklüklerde bölünüz. Bol su içerisinde yıkayınız ve ayırdığınız zeytinleri belirli kaplar içerisinde su içerisinde bekletiniz. Ilık su içerisinde bir süre bekletiniz. Bu işlemin ardından gerekli ise soğuk su içerisinde de bekletme işlemi yapabilirsiniz. Aşırı acı olan zeytinlere bu işlemi uyguladığınızda kaplardaki suyu birkaç sefer değiştirmeniz gerekebilmektedir.

Su içerisinde zeytinlerin bekletilme süresine dikkat edilmelidir. Aşırı süre bekletmek zeytinlerin aşrı yumuşamasına ve tadının bozulmasına neden olur. Bu yüzden bir haftadan fazla süre su içerisinde bekletme işlemi yapmayınız.

2-)Tuz ile Zeytinin Acısının Giderilmesi

Tuz kullanılarak zeytin acısının giderilmesi anlatılan yöntemler arasında en uzun sürenidir. Bu yöntem 30-35 gün sürmektedir. Bu yöntemde kullanılan tuzun oranı büyük önem taşımaktadır. Uygulama esnasında verilen ölçülere uyulmalıdır. Bir kilo zeytin için yarım kilo tuz kullanılmalıdır. Tuz olarak kaya tuzu tercih edilmelidir. Bekleme gününün sonuna yaklaşılmaya başlanıldığında zeytin ara ara tadılarak, el ile kontrol edilerek bakılmalıdır. Daha erken sürede zeytinin türüne bağlı olarak olgunlaşma söz konusu olabilir.

3-)Kostik ile Zeytinin Acısının Giderilmesi

Bu yöntemde kimyasal madde kullanıldığı için çok fazla tercih edilmemekte ve önerilmemektedir. Sodyum hidroksitin zeytinin içerisine işleyerek içindeki acılığı giderilmesi ile yöntem işlemektedir. Bu yöntem kısa süre içerisinde zeytinin acısının giderilmesini sağlar, ancak evlerde küçük ölçekli uygulamalarda bu yöntem çok fazla tercih edilmemekte, sağlık açısından da çok fazla önerilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ