Zeytinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Zeytinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinin bozulduğu nasıl anlaşılır? Bozulmuş zeytin yemek sakıncalı mıdır? Zeytin neden bozulur ve nasıl muhafaza edilmesi gerekir gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, bu yanıtları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bozuk Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Zeytinin bozulduğunu anlamanın bazı yolları vardır. Bunlar arasında bazıları her zeytin türünde ortaya çıkan, ortak belirtilerdir.

  • Zeytinin cinsine göre fark etse de, cıvık bir kıvama gelmiş olan zeytinlerde bozulma mevcuttur. Tıpkı zeytin ezmesine benzer ve oldukça rahatsız edici bir tada sahiptir.
  • Bozulmanın anlaşılabileceği bir başka faktör zeytinde oluşan kokudur. Doğal zeytin kokusundan farklı olarak bu koku, rahatsız edici ve ağır bir kokudur.
  • Zeytinin sap bölümünde küf gibi farklı renkte bir oluşum söz konusu ise bu zeytinin artık tüketilmemesi gerekir çünkü muhtemelen zeytin bozulmaya başlamıştır.
  • Bu noktada zeytin alınırken dikkat edilmesi gereken bir detay daha bulunmaktadır ki, belki de en önemlisidir denilebilir. Zeytin satın alınırken, genel olarak satın alınan zeytinin bulunduğu kaptaki diğer zeytinler kontrol edilmelidir. Kimi yerlerde bozulmuş yahut bozulmaya yüz tutmuş zeytinler, tazeleri ile karıştırılarak tüketiciye satılmaktadır.

Zeytinin bozulduktan sonra tüketilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dikkatli davranmak gerekmektedir.

Zeytinin Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Bilinen en yaygın yöntem, zeytin kavanozunun ya da zeytinin muhafaza edildiği kabın içine zeytinyağı yahut sıvı yağ konulmasıdır. Zeytinler yağa temas ettiklerinde hava almayacak ve böylece bozulma riski de ortadan kalkacaktır. Bunun yanında kahvaltı için ayrılan ve kahvaltılık kaba konulan zeytinler de yağ içerisinde muhafaza edilmelidir. Eğer yağ konmaz ise kabın kapağı muhakkak sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Aksi halde zeytinler hava alacak ve bozulma süreci de başlayacaktır.

Yeşil zeytin, siyah zeytine kıyasla çok daha çabuk bozulur. Bu nedenle kısa süreli olacak şekilde taze olarak alınmalı ve tüketilmelidir. Özellikle bir aydan daha uzun süreli bekletilen yeşil zeytinlerin bozulma olasılığı oldukça yüksektir.

Bunlara ek olarak zeytinler plastik pet şişelerde de muhafaza edilebilir. Bu şişe temiz olmalıdır. Ayrıca kapağı olabildiğince sıkı kapatılmalıdır ki, hava almasın. Şişelerin içerisine yukarıda da bahsettiğimiz gibi yağ eklenmesi ve şişenin en az iki üç günde bir ters yüz edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra el yapımı zeytin tüketiliyorsa, mutlaka mevcut tuzlu suda bekletilmeli, kullanılacak kadar bu sudan çıkarılmalıdır. Zeytinin tuzunun alınabilmesi için ayrı bir kaba alınarak birkaç defa suyunun değişmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ