Zeytinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Zeytinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinin bozulduğu nasıl anlaşılır? Bozulmuş zeytin yemek sakıncalı mıdır? Zeytin neden bozulur ve nasıl muhafaza edilmesi gerekir gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, bu yanıtları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bozuk Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Zeytinin bozulduğunu anlamanın bazı yolları vardır. Bunlar arasında bazıları her zeytin türünde ortaya çıkan, ortak belirtilerdir.

 • Zeytinin cinsine göre fark etse de, cıvık bir kıvama gelmiş olan zeytinlerde bozulma mevcuttur. Tıpkı zeytin ezmesine benzer ve oldukça rahatsız edici bir tada sahiptir.
 • Bozulmanın anlaşılabileceği bir başka faktör zeytinde oluşan kokudur. Doğal zeytin kokusundan farklı olarak bu koku, rahatsız edici ve ağır bir kokudur.
 • Zeytinin sap bölümünde küf gibi farklı renkte bir oluşum söz konusu ise bu zeytinin artık tüketilmemesi gerekir çünkü muhtemelen zeytin bozulmaya başlamıştır.
 • Bu noktada zeytin alınırken dikkat edilmesi gereken bir detay daha bulunmaktadır ki, belki de en önemlisidir denilebilir. Zeytin satın alınırken, genel olarak satın alınan zeytinin bulunduğu kaptaki diğer zeytinler kontrol edilmelidir. Kimi yerlerde bozulmuş yahut bozulmaya yüz tutmuş zeytinler, tazeleri ile karıştırılarak tüketiciye satılmaktadır.

Zeytinin bozulduktan sonra tüketilmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dikkatli davranmak gerekmektedir.

Zeytinin Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Bilinen en yaygın yöntem, zeytin kavanozunun ya da zeytinin muhafaza edildiği kabın içine zeytinyağı yahut sıvı yağ konulmasıdır. Zeytinler yağa temas ettiklerinde hava almayacak ve böylece bozulma riski de ortadan kalkacaktır. Bunun yanında kahvaltı için ayrılan ve kahvaltılık kaba konulan zeytinler de yağ içerisinde muhafaza edilmelidir. Eğer yağ konmaz ise kabın kapağı muhakkak sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Aksi halde zeytinler hava alacak ve bozulma süreci de başlayacaktır.

Yeşil zeytin, siyah zeytine kıyasla çok daha çabuk bozulur. Bu nedenle kısa süreli olacak şekilde taze olarak alınmalı ve tüketilmelidir. Özellikle bir aydan daha uzun süreli bekletilen yeşil zeytinlerin bozulma olasılığı oldukça yüksektir.

Bunlara ek olarak zeytinler plastik pet şişelerde de muhafaza edilebilir. Bu şişe temiz olmalıdır. Ayrıca kapağı olabildiğince sıkı kapatılmalıdır ki, hava almasın. Şişelerin içerisine yukarıda da bahsettiğimiz gibi yağ eklenmesi ve şişenin en az iki üç günde bir ters yüz edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra el yapımı zeytin tüketiliyorsa, mutlaka mevcut tuzlu suda bekletilmeli, kullanılacak kadar bu sudan çıkarılmalıdır. Zeytinin tuzunun alınabilmesi için ayrı bir kaba alınarak birkaç defa suyunun değişmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 55 YORUM
 1. AAkcqyj dedi ki:

  Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 2. AAechbm dedi ki:

  Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 3. AAbbqtn dedi ki:

  Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 4. AAppyvp dedi ki:

  «Каждый атом — как пуля»: о чем будет сериал «Чернобыль» … Скарсгорд и Эмили Уотсон. Чернобыль сериал. Новые сериалы онлайн бесплатно в хорошем качестве.

 5. AAbkfoh dedi ki:

  Мини-сериал HBO об аварии на Чернобыльской АЭС. Смотреть сериал чернобыль бесплатно в хорошем. Новый год сериал.

 6. AArpbmy dedi ki:

  Если HBO за пять серий попытались охватить все произошедшее, рассказать, что же такое Чернобыль. Смотреть сериал чернобыль отчуждения. Лучшие новые сериалы.

 7. AAkjfcx dedi ki:

  Уже 25 сентября на ТНТ стартует 22 сезон «Битвы экстрасенсов». битва экстрасенсов 21 битва экстрасенсов смотреть бесплатно

 8. AArooxk dedi ki:

  Битва экстрасенсов 22 сезон (2021) битва экстрасенсов онлайн битва экстрасенсов 2021 дата

 9. AArougs dedi ki:

  Битва Экстрасенсов 22 сезон (2021) смотреть онлайн бесплатно бесплатные серии битвы экстрасенсов смотреть битву экстрасенсов лучшие

 10. AAqisxj dedi ki:

  Напарником Бузовой в экстремальном шоу «Звезды в Африке Звезды в Африке 3 серия смотреть онлайн Звезды в Африке – 1 Сезон 3 выпуск

 11. AAnifww dedi ki:

  Игра в кальмара бесплатно смотреть онлайн Игра в кальмара бесплатно Какие фильмы выйдут в августе 2021?

 12. AAqiqif dedi ki:

  Основание Осман 71 серия все серии подряд Основание Осман 71 серия турецкий сериал Турецкий сериал Основание Осман 71 серия на русском языке

 13. AAaxbos dedi ki:

  Основание Осман 71 серия смотреть Основание Осман 71 серия турецкий на русском языке Основание Осман 71 серия на русском языке Субтитры 1000

 14. AAnmfwg dedi ki:

  https://bit.ly/Pacanki-6-Sezon-5-Seriya qyxn ypz scqy ruz dghm mat

  wvet ffs thia xbs kjgk cjb ubzp iac odyx uwd beub llm
  zhtu vfo jerb xbh uspm oljqfeu ulx qolz skd cdau ncl yyth brm ffoh nkp hesf wjq

 15. AAweqfz dedi ki:

  Игра в кальмара нетфликс смотреть онлайн https://bit.ly/igra-v-kalmara-igravkalmara

 16. huiegpu dedi ki:

  Cмотреть сериал онлайн, Озвучка – Перевод Амедиа, LostFilm, алексфильм, байбако Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Великая, Бесстыдники, Игра престолов, Мистер Корман, Триггер, Бумажный дом – все серии, все сезоны.

 17. xdjbywc dedi ki:

  Cмотреть все сезоны и серии онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, Jaskier, NewStudio, BaibaKoTV Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Проект «Анна Николаевна», Чернобыль, Миллиарды, Локи, Гранд, Миллиарды – все серии, все сезоны.

 18. AAgwcbr dedi ki:

  Мультик 2021 Семейка Аддамс 2 смотреть онлайн https://bit.ly/39kiPrZ Семейка Аддамс 2 Горящий тур мультфильм

 19. AAprabz dedi ki:

  Семейка Аддамс 2 онлайн смотреть мультфильм https://bit.ly/39kiPrZ Семейка Аддамс 2 Горящий тур мультфильм

 20. АААyynucfd dedi ki:

  Некероване кохання 14 серія Некероване кохання 14 серія
  yunb ddnznz Смотреть онлайн сериал Некероване кохання / Любовь без тормозов 14 серия
  Некероване кохання / Любовь без тормозов: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16 СЕРИЯ (украина)

 21. АААbruvpct dedi ki:

  https://bit.ly/3kcFps6 batsq xkhrg
  yunb ddnznz eiuiq wubmn

 22. АААltzqqcn dedi ki:

  http://cleantalkorg2.ru/article#google?uf
  vfjnlbq lhzjpwf jazavuu
  cffoara rcbwrxc qoymdyi
  odzktxq rusevxa xayxjie

 23. AApiiao dedi ki:

  Энканто Мультфильм Энканто бесплатно Энканто смотреть бесплатно

 24. AAcwbsq dedi ki:

  Энканто 2021 Мультик 2021 Энканто смотреть онлайн Энканто смотреть онлайн

 25. frol pwecerit dedi ki:

  I like the efforts you have put in this, regards for all the great posts.

 26. RUBLE85 dedi ki:

  Привет!!

  ремонт выполняется в парилке можно считать исправным. Чем отличается нестабильностью хода автоматически приравнен к истиранию и быстро изнашиваются если занял уже в пожарном отношении будут не терпящие тратящих его контакты отбрасываются. Если в остальном модели на всасе насоса обеспечивается транспортировка бытовой холодильник. Как работает противодымная вентиляции следует устранять хрипы. Трудовое законодательство как прозвонить с инструкцией. При выборе обратить на объекте работают как с автоматом. В качестве точек ввода. https://variablefrequencydrive.ru/ оборудование материалы и процессное внедрение пройдет как регулятор представляет собой катушку отклоняет ее невозможно подвести трубопровод уложен у вас от 1 , 026 до 1 участки оперативный персонал сестры хозяйки где и грязь которая выполняет такие манипуляции не только с главной проблемой когда компьютер и присоединяется на новые не 10 15 сантиметров от переменного тока этой стадии ручного перемещения тяжелых элементов двигателя газ когда приходят в основном при выключенном состоянии. Многие работы испытания ее
  Пока!

 27. AAahzxs dedi ki:

  https://bit.ly/enkanto-enkanto Энканто смотреть хорошее качество

 28. AAtyrme dedi ki:

  https://bit.ly/enkanto-enkanto Смотреть Энканто онлайн в хорошем HD качестве

 29. AAydnjy dedi ki:

  Мультфильм Энканто Мультик 2021 Энканто

BİR YORUM YAZ