Çorba Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Çorba Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Artan yemekleri atmaktansa uygun koşullar altında muhafaza etmek ilk tercih edilecek seçenektir. Özellikle ana yemeklerden önce içilmesi için yapılan çorbalar, yemekten önce karın doyurmasın diye de fazla tüketilmez. Bu nedenle sık sık artan çorbaların nasıl muhafaza edileceği sorunu ortaya çıkar. Bir diğer durum da ertesi gün yenebilsin diye fazla yapmayı da tercih etmeniz olabilir. Peki sadece ertesi gün değil de istediğiniz zaman buzdolabınızdan çıkarıp sofranıza çorba koyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Çorba, içinde kullanılan malzemelere göre dayanıklılığı da değişebilen bir gıdadır. Bu nedenle muhafaza etme koşulları ve süresi de değişkenlik gösterebilir. Tercih edebileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlar buzdolabının soğutucu bölmesinde bir iki gün süre için saklamak –ki bu durumda en kısa sürede tüketmeniz gerekecektir, konserve yapmak ve dondurucuya koymak olacaktır. Bu seçenekler arasında çorbanızı en uzun süre saklayabileceğiniz yöntem konserve yapmak ve buzdolabınızın dondurucu bölmesine koymaktır. Bu şekilde oldukça uzun süreler çorbanızı saklayabilir ve dilediğiniz zaman buzdolabından çıkarıp tüketebilirsiniz. Konserve yönteminin de çok dikkatle hava almayacak şekilde uygulanması ve hava alıp da konserve yapılan gıdanın bozulabilmesi ihtimali nedeniyle kullanabileceğiniz en garantili yöntem çorbanızı dondurucuya koymaktır.

Bunun için ihtiyacınız olan sadece kapağı sıkıca kapanabilen bir saklama kabı veya dayanıklılığından emin olduğunuz bir kilitli buzdolabı poşetidir.

Öncelikle artan çorbanızı oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletin. Ancak oda sıcaklığında bekleyecek gıdaların da yazın en fazla 1, kışınsa 2 saat dışarıda kalması gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Çorba Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilir?

Saklama Kabı

Çorbanızı buzdolabına kaldırmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem saklama kabına koymaktır. Daha küçük ve kapağı sıkıca kapanabilen bir tencerede de saklayabilirsiniz. Ancak plastik dondurma kaplarını, ulaşımı ve yer açısından size daha büyük kolaylık sağlayacak olması nedeniyle tercih edebilirsiniz.
Oda sıcaklığına gelen çorbanızı, saklama kabına aktararak buzdolabınızın soğutucu kısmına kaldırarak biraz daha soğuması için bekleyebilirsiniz. Ardından saklama kabını dilerseniz bir de poşete koyarak dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Buzdolabı Poşeti

Bir önceki başlıktaki gibi oda sıcaklığına gelen ve biraz da buzdolabında soğuttuğunuz çorbanızı buzdolabı poşetlerine koyarak saklamanız yer açısından tasarruf etmeniz için oldukça kullanışlı ürünlerdir. Bunun için buzdolabı poşetini bir kase veya geniş bir bardağa yerleştirin. Ardından çorbanızı buzdolabı poşetine ağzını kolayca kapatabileceğiniz şekilde doldurun. Poşetin ağzını dikkatlice sızıntı yapmayacak şekilde kapatın. Buzdolabına kaldırırken üst üste koymamaya veya çorba poşetlerinin üstüne başka bir şey koymamaya dikkat edin.

Bu şekilde çorbanızın üzerine tarih atmayı unutmadan altı aya kadar saklayabilirsiniz.
Isıtırken de direkt tencereye alıp kısık ateşte veya mikrodalganızda ısıtıp yiyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ